Pořady pro veřejnost
Přednáška „Dokumentační akce v Praze“ z cyklu „Nové poznatky a prameny k dějinám holokaustu“
12. 02. 2025 18:00 - 19:30
Auditorium OVK – 3. patro, Maiselova 15, Praha 1
Ve spolupráci s českým uzlem EHRI (Evropská infrastruktura pro výzkum holokaustu, www.ehri.cz) jsme u příležitosti 80. výročí konce 2. světové války připravili přednáškový cyklus „Nové poznatky a prameny k dějinám holokaustu“.
Během první přednášky vás historička Magdalena Sedlická seznámí s digitální edicí svědectví přeživších šoa, která byla shromážděna převážně v letech 1945–1946 v rámci tzv. Dokumentační akce v Praze. Šlo o jeden z prvních projektů, který se zaměřoval na sběr autentických dokumentů a dokladů o šoa, zejména z území Protektorátu Čechy a Morava. Digitální edice vznikla v rámci projektu „Evropská infrastruktura pro výzkum holokaustu (EHRI)“, který se mimo jiné zaměřuje na využití nových digitálních nástrojů k prezentaci archivního obsahu. Edice z tohoto projektu se zaměřují na anotované texty doplněné mimo jiné o skeny dokumentů a interaktivní mapy.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
„A tehdy byla i v lidech objevena duše porcelánu, dřeva, železa…“ - přednáška o literární jidiš avantgardě
20. 02. 2025 18:00 - 19:30
Auditorium OVK – 3. patro, Maiselova 15, Praha 1
Jidiš avantgarda vznikala společně s evropskou avantgardou, přesto židovští umělci vytvořili v meziválečném období díla, která se „evropské avantgardě“ vymykají. Hebraistka Karolina Kašeová vám představí literární osobnosti, umělecké skupiny a hlavní evropská centra jidiš avantgardy, kterými byly Varšava, Lodž, Vilnius, Lvov a Kyjev. Můžete se těšit na ukázky z děl básnířky a filozofky Debory Vogel, umělecké skupiny Di Chaliastre nebo Jung Vilne.
Rezervovat místo
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Autorské čtení knihy Hella a diskuze s její autorkou Alenou Machoninovou
26. 02. 2025 18:00 - 19:30
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
Zveme vás na diskuzi s Alenou Machoninovou o její literární prvotině Hella (2023), oceněné Magnesii Literou. Kniha je na první pohled pátráním po osudu české německé Židovky Heleny Frischerové, která psala básně a prózu o deseti letech strávených v sovětských lágrech. Stala se také předlohou hrdinky Ri z románu Moskvy-hranice (1937) Jiřího Weila. Hella však není dokument. A pokud něco dokumentuje, pak autorčinu cestu k hrdince, vedoucí přes jiné knihy a reflexi vlastního života v putinovském Rusku. Diskuzi s autorkou povede Daniela Vrbová, redaktorka Českého rozhlasu.
Rezervovat místo
Vstupné: zdarma
Typ: Diskuse, Prezentace knihy