Výzva ke spolupráci
2. 6. 2016 Přehled novinek
Ústav pro studium totalitních režimů a Židovské muzeum v Praze se rozhodly společně věnovat tématu Židé v Čechách a na Moravě v období normalizace. Obě instituce považují téma za důležité z hlediska výzkumu židovské komunity a židovského života v Československu, zároveň v něm spatřují zajímavý případ pro výzkum normalizace. V rámci spolupráce proběhne odborné kolokvium, uskuteční se sběr vzpomínek metodou orální historie, bude uspořádána výstava určená široké veřejnosti a vznikne kolektivní odborná monografie.
Významné výročí Charty 77 v roce 2017 nabízí možnost představit fenomén židovské obce v jeho nesporné specifičnosti a současně jako mikrosvět, ve kterém se na menším prostoru, ale neméně intenzívně odehrávají podobné procesy jako ve většinové společnosti. Výstava, která se uskuteční v muzejní Galerii Roberta Guttmanna od 5. dubna 2017 do 28. ledna 2018, i zamýšlená monografie se zaměří na vybrané kapitoly z historie židovských obcí, nejen té pražské, od prvních normalizačních čistek až do roku 1989. Kromě oficiálních obcí budou zkoumány i struktury neoficiální, analyzován bude obraz Židů, židů a židovství v očích státních orgánů a většinové společnosti, předmětem zájmu bude též připomínání židovské historie, holokaustu a osud židovských památek.
Doba normalizace je pamětníky často vnímána jako nepříliš zajímavá. O to důležitější je získat od nich maximum informací, ať již jde o vzpomínky, fotografie, dokumenty, či především artefakty, předměty, které samou svou existencí upomínají na onu dobu. Významné by bylo získání fotografií pořízených při návštěvě ČSSR zahraničními návštěvníky, příbuznými či známými. Pokud v rodině nějaké takové materiály, fotografie či artefakty máte, kontaktujte, prosím, Martina Šmoka na adrese smok.martin@gmail.com.
Pokud jste badatelem či odborníkem v některé z výše popsaných oblastí a máte zájem zúčastnit se odborného kolokvia, jehož cílem je zmapovat možné přístupy k tématu a možnosti jeho dalšího zpracování, obraťte se, prosím, na Mgr. Ondřeje Matějku na adrese ondrej.matejka@ustrcr.cz. Kolokvium proběhne ve dnech 15.-16. 9. 2016.
Předem děkujeme, že tuto výzvu budete dále šířit.
Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze a spolukurátor výstavy,
Martin Šmok, kurátor výstavy
Mgr. Ondřej Matějka, náměstek ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů ČR