Pomoc znamenala život / Online projekce dokumentů
26. 01. 2021
ONLINE
Tři filmy, tisíce osudů. Falešné pasy chránící před vyhlazovacími tábory. Ženy, které s nasazením vlastního života pomáhaly pronásledovaným Židům. Pohled na Varšavu rozdělenou ghettem na dvě poloviny, které teď opět srůstají. U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu připravil Polský institut v Praze ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze online přehlídku dokumentárních filmů s českými titulky, které můžete sledovat zdarma po registraci na emailu: program.praga@instytutpolski.pl.
Pasy pro život (Robert Kaczmarek, 2019, 51 min.)
Skupina polských diplomatů vedená Aleksandrem Ładośem s pomocí zástupců židovských organizací ve Švýcarsku vystavovala pro židovské obyvatele Polska, Československa, Německa nebo Nizozemska pasy latinskoamerických států. Díky falešným dokumentům téměř tisíc z nich válku přežilo. Historici odhadují, že „pasů pro život“ vzniklo v letech 1942–1943 přibližně deset tisíc.
Producentem filmu je IPN – Instytut Pamięci Narodowej, partner projekce.
Andělé Żegoty (Rafał Geremek, 2017, 46 min.)
Rada pomoci Židům Żegota byla ve válečné Evropě unikátní organizací. Fungovala v rámci polského odboje řízeného exilovou vládou. Členové Żegoty hledali bezpečné úkryty a vyráběli falešné dokumenty. O její vznik se v roce 1942 zasloužily Zofia Kossak-Szczucka a Wanda Krahelska-Filipowicz a ženy hrály také klíčovou roli při jejím praktické každodenní činnosti.
Varšava: Rozdělené město (Eric Bednarski, 2019, 71 min.)
Dokument věnovaný válečnému osudu Varšavy, který se na příběh města rozděleného zdí dívá nečekanou perspektivou architektů a urbanistů. Přináší také nedávno objevené amatérské záběry z varšavského ghetta z roku 1941. Autorem filmu je kanadský režisér a historik s polskými kořeny Eric Bednarski.
Vstupné: zdarma
Pořadatel: Polský Institut v Praze, ŽMP