Archiv pořadů pro veřejnost
The Images of God (Boží obrazy)
18. 01. 2015 18:30 - 20:00
Auditorium Maiselova 15, Praha 1, 3. patro.
Mezi přikázáními Desatera najdeme i zákaz zhotovení jakéhokoli obrazu či idolu Boha. Křesťanství a judaismus došly v průběhu staletí k odlišným interpretacím tohoto zákazu. Přesto však obě náboženství považují člověka za Boží obraz a znají přinejmenším zobrazení různých božských atributů. Na základě tradičních a moderních zdrojů budou o tomto zdánlivém napětí diskutovat izraelská pedagožka a bývalá dlouholetá předsedkyně Světové rady křesťanů a Židů (ICCJ) Deborah Weissman a Pavel Hošek z Evangelické teologické fakulty UK. Pořad se koná ve spolupráci se Společností křesťanů a Židů. V angličtině se simultánním tlumočením do češtiny.
Vstupné: zdarma
Typ: Diskuse
Osudy kolínské podnikatelské rodiny Mandelíků
13. 01. 2015 18:00 - 20:00
Auditorium Maiselova 15, Praha 1, 3. patro.
Přednáška historiků Ladislava Jouzy a Miroslavy Jouzové věnovaná významné podnikatelské rodině Mandelíků. Bernard Mandelík (1844–1910) se podílel na průmyslovém rozvoji města Kolína a získané zkušenosti uplatnil při správě cukrovaru v nedaleké Ratboři, který záhy i s velkostatkem koupil. Do roku 1902 měl v nájmu také šternberský cukrovar v Zásmukách, později koupil cukrovar v Bečvárech. V rozvoji rodinné firmy pokračovali i jeho synové Robert (1875–1946), Otto (1876–1959) a Ervín (1883–1971), kteří rozšiřovali hospodářský vliv rodiny v regionu i mimo něj. Zvláště Robert Mandelík zaujímal v období první republiky postavení předního českého cukrovarníka a zařadil se mezi pražské podnikatelské a finanční elity.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Workshopy, semináře, konference
Lvíček Arje se učí hebrejskou abecedu
11. 01. 2015 14:00 - 16:00
Auditorium v přízemí, Maiselova 15, Praha 1.
Hebrejská abeceda není tak těžká, jak si možná myslíte. Spolu se lvíčkem Arjem se naučíte hebrejská písmena a zkusíte je tradičním
způsobem napsat za pomoci tuše a husího brka. Na konci dílny se budete umět hebrejsky podepsat a napsat krátkou větu.
Prohlídka: Obřadní síň
Vstupné: 50 Kč
Typ: Dílna, Pro děti
Středověká židovsko-křesťanská polemika
08. 01. 2015 18:00 - 20:00
Auditorium ve 3. patře, Maiselova 15, Praha 1.
Polemické motivy byly jedním z klíčových orientačních bodů na intelektuálním horizontu středověkého člověka, a to jak na straně křesťanské, tak na straně židovské. Tyto motivy, rozptýlené napříč nejrůznějšími žánry a médii, společně utvářely diskurs, jenž propojoval různé elementy kultury a propůjčoval jim rozmanité významy. Jak bychom měli v dnešní době interpretovat středověkou polemiku mezi židy a křesťany - a proč se jí vůbec zabývat? Na tuto otázku se ve své přednášce pokusí zodpovědět historik, hebraista a religionista Milan Žonca z Ústavu Blízkého východu a Afriky na Filosofické fakultě UK v Praze.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Diskuse, Workshopy, semináře, konference
CINEGOGA 2014: Město bez Židů
13. 10. 2014 19:30 - 21:30
Španělská synagoga, Vězeňská 1, Praha 1
Cyklus CINEGOGA je unikátní syntézou němého filmu a živé hudby. Jeho smyslem je uvádět dosud málo známá historická díla světové kinematografie a jejich prostřednictvím přinášet nové pohledy na židovskou kulturu a tvůrce tzv. postemancipačního období, do něhož spadají nejen počátky mezinárodní organizace sionistického hnutí a velkých migračních vln ze střední a východní Evropy do Nového světa, ale i bouřlivý rozvoj avantgardního umění a kinematografie.
Vstupné: 250 Kč
Typ: Divadlo a film, Filmová projekce, Koncert, Hudba
Naše 20. století
28. 09. 2014 17:00 - 19:00
Auditorium Maiselova 15, 3. patro.
Nový cyklus nedělních pořadů Židovského muzea v Praze, v jehož průběhu představíme deset dvojic pamětníků holocaustu a jejich vzpomínky na léta předválečná, válečná i poválečná. Naše pozvání k zářijovému setkání přijali paní Anna Hyndráková (*1928) a pan Pavel Stránský (*1921) – oba přeživší terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau, od jehož vyvraždění uplynulo letos celých sedmdesát let. S pamětníky bude rozmlouvat Petr Sokol, pedagog a lektor vzdělávacího projektu Židovského muzea v Praze a Institutu Terezínské iniciativy Naši nebo cizí: Židé v českém 20. století.
Vstupné: zdarma
Typ: Diskuse
Stověžaté blues z Maiselovy ulice
22. 09. 2014 18:00 - 20:00
Auditorium Maiselova 15, 3. patro.
Kombinovaný večer povídek a poezie spisovatelky Vlasty Rut Sidonové a kytaristy a moderátora Josefa Gušlbauera, autora hudby k divadelní hře Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou. Společným tématem obou autorů je současná Praha a její Židé – jejich všední i nevšední život, čemu se smějí a proč pláčou. Hudba Josefa Gušlbauera, která během večera zazní, vyšla na stejnojmenném CD. Ukázky z textů Vlasty Rut Sidonové, jež uslyšíme, na své knižní vydání teprve čekají.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Koncert, Hudba, Ostatní
Lvíček Arje jede do Izraele
21. 09. 2014 14:00 - 16:00
Dílna Maiselova 15, přízemí
Společně s Arjem navštívíme Izrael, prohlédneme si některé významné památky a oslavíme Jom ha-Acmaut (Den nezávislosti Státu Izrael). Naučíme se izraelský tanec, hymnu a nakonec ochutnáme oblíbený izraelský pokrm – falafel. Prohlídka: Jeruzalémská synagoga
Vstupné: 50 Kč
Typ: Pro děti
Krajiny metropole smrti
18. 09. 2014 18:00 - 20:00
Auditorium Maiselova 15, 3. patro.
Autorská prezentace stejnojmenné knihy izraelského historika a českého rodáka profesora Otta Dova Kulky, jejíž český překlad právě vychází v nakladatelství Torst. Kniha přináší soubor úvah, v nichž se profesor Kulka vrací k útržkům svých vzpomínek z doby, kdy se jako desetiletý chlapec stal vězněm terezínského rodinného tábora v Osvětimi-Březince. V knize tak profesor Kulka poprvé představuje osobní reflexivní dimenzi, jíž se ve svých četných historických pracích vždy důsledně vyhýbal.
Vstupné: zdarma
Typ: Prezentace knihy
Svědectví terezínských zdí
16. 09. 2014 18:00 - 20:00
Auditorium Maiselova 15, 3. patro,
Vernisáž výstavy fotografií Richarda Homoly, jehož projekt se zaměřuje na vyhledávání stop, jež v prostoru bývalého terezínského ghetta zanechali jeho vězňové – rytiny, nápisy na zdech, kresby atd. I když projekt ještě zdaleka není u konce, zpracovány jsou již desítky nálezů, včetně několika fresek, jež po sobě zanechali nucení obyvatelé ghetta. Na mapování stop spojených s konkrétními příběhy a osudy lidí, kteří ghettem prošli, autor spolupracuje s kolektivem renomovaných odborníků z oblasti historie, fotografie a výtvarného umění. Projekt by měl v příštích letech vyústit ve vydání souhrnné publikace na základě uceleného fotografického souboru aspirujícího na „historický pramen“.
Vstupné: zdarma
Typ: Výstava