Archiv pořadů pro veřejnost
PŘESUNUTO. O NÁHRADNÍM TERMÍNU BUDEME INFORMOVAT: Německá kultura ve filmovém zpravodajství Protektorátu
15. 03. 2021 18:00 - 20:00
Z technických důvodů je dnešní pořad zrušen. O náhradním termínu budeme brzy informovat. Děkujeme za pochopení.
Život v Protektorátu Čechy a Morava byl ze strany nacistického Německa silně ovlivňován i v kulturních oblastech. Umělecké a historické aspekty se tak proměnily v ideologický nástroj. Nejen velké propagandistické výstavy (Německá velikost, Na cestě k nové Evropě, Sovětský ráj), ale také akce zdánlivě apolitické (např. Mozartovské oslavy) vyznívaly v duchu nacistické propagandy představující Protektorát jako německou kulturní enklávu. Přednáška Jiřího Novotného z Národního filmového archivu představí obraz nacistického Německa z pohledu dobového filmového materiálu NFA.
Ve spolupráci s:
Vstupné: zdarma
Typ: Filmová projekce, Přednáška
ONLINE: Představení knihy Nikdo nás nečekal
10. 03. 2021 18:00 - 20:00
ONLINE
V souvislosti s probíhající retrospektivní výstavou "91" v brněnské Vile Stiassni představí Jana Nejezchlebová z Kulturního a vzdělávacího centra rabína Federa několik knih, spjatých s životem akademické malířky Helgy Hoškové Weissové. Kromě sbírky veršů Tak bolely hvězdy a novely jejího tatínka I viděl Bůh, že je to špatné, kterou ještě v Terezíně kresbami doplnila tehdy třináctiletá Helga, zazní ukázky také z Deníku 1938-1945, ale především z nedávno vydané autobiografie Nikdo nás nečekal.
Vstupné: zdarma
Typ: Prezentace knihy, Diskuse
ONLINE: Vlny štěstí Arnošta Lustiga
08. 03. 2021 18:00 - 20:00
ONLINE
U příležitosti připomínky 10. výročí úmrtí Arnošta Lustiga (1926–2011) vydalo v nakladatelství Euromedia výbor z dosud nepublikovaných rozhovorů a rozhlasových relací z let 1953 až 2010 tohoto světově uznávaného spisovatele. Publikace Vlny štěstí Arnošta Lustiga aneb My jsme chtěli jiný svět mapuje jeho novinářské literární začátky, vztah k pražskému jaru, emigraci a návrat po sametové revoluci, ale stejně tak jeho názory na výuku literatury a filmu a na jeho vlastní literární tvorbu. Nad autorovými úvahami o životě, svobodě a tvorbě se bude zamýšlet jeho dcera Eva Lustigová a herec a režisér Tomáš Töpfer. V průběhu večera zazní vybrané audiozáznamy z rozhlasových relací.
Vstupné: zdarma
Typ: Prezentace knihy, Přednáška
ONLINE: Nedělní dílna pro rodiče s dětmi – Medvídek Dubi a sederový pohár
07. 03. 2021 10:30 - 12:30
ONLINE
Letošní svátek Pesach – svátek nekvašených chlebů – vychází v kalendáři na přelom března a dubna. Připomeneme jej tedy v obou nedělních dílnách těchto měsíců díky pohádkám úžasné spisovatelky Ilse Weber (1903-1944) z její knihy Dobrodinec Báruch. Tato postava otevírala pohádkový ateliér již v lednu. Nyní se děti mohou těšit na příběh nazvaný Sederový pohár, povídání o svátku Pesach a různé hry či tvoření pro malá stvoření.
Vstupné: zdarma
Typ: Dílna, Pro děti
ONLINE: Domy věčnosti XVI. - Místa za městem: Humpolec, Větrný Jeníkov, Střítež, Polná
03. 03. 2021 18:00 - 20:00
ONLINE
V šestnáctém pokračování přednáškového cyklu Domy věčnosti se publicistka a fotografka Helena Bretfeldová vrátí na Vysočinu, do okresů Jihlava a Havlíčkův Brod. Tentokrát se všechna popisovaná místa odpočinku nacházejí za městem, jednou uprostřed polí, jindy u rybníka nebo nad potokem, stranou městské zástavby. Tato místa byla dlouhá léta zanedbávána a poškozována vandaly, dnes se za pomoci dobrovolníků i školených restaurátorů vracejí „k životu“.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
ONLINE: Dopisy přes zeď
16. 02. 2021 18:00 - 20:00
ONLINE
Na podzim 2020 vyšla v českém překladu kniha Dopisy přes zeď izraelsko-amerického autora Josiho Haleviho. Kniha, která obsahuje dopisy imaginárnímu palestinskému sousedovi, je textem osobních zamyšlení dotýkajících se filozofických, politických a dějinných otázek. Besedu nad knihou povedou Irena Kalhousová z Herzlova centra izraelských studií FSV UK, Tomáš Pojar z CEVRO Institut a amerikanistka Hana Ulmanová z FF UK. Moderuje Jan Fingerland.
Vstupné: zdarma
Typ: Diskuse
ZRUŠENO: Perly 20. století / Duo Beautiful Strings
11. 02. 2021 19:00 - 20:30
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
Z důvodu současných nařízení je muzeum do odvolání uzavřeno. Věříme, že zrušené pořady Vám budeme moci nabídnout v náhradních termínech v klidnějších dobách.
Koncert houslistky Moniky Urbanové a harfistky Hedviky Mousy Bachy, během něhož zazní díla soudobých skladatelů. Vstupenky na koncert možno zakoupit v předprodeji v Maiselově synagoze, v Informačním a rezervačním centru muzea (Maiselova 15, Praha 1), v síti Ticket Art, Prague Ticket Office a na webových stránkách Židovského muzea v Praze, kde naleznete i kompletní program koncertu.
Vstupné: 230 Kč
Typ: Koncert
ONLINE: Translokační plány židovských obydlí v 18. století
11. 02. 2021 18:00 - 20:00
ONLINE
Národní archiv v Praze uspořádal v září výstavu souboru translokačních plánů židovských obydlí z 18. století, ke které byla vydána obsáhlá monografie. Soubor prezentovaných plánů byl v roce 2017 prohlášen za Archivní kulturní památku. Původně měla být putovní verze této výstavy představena v prostorách OVK ŽMP, ale s ohledem na současnou pandemickou situaci se tak stane alespoň formou online komentované prohlídky a následné přednášky autorů výstavy Šárky Steinové a Filipa Pauluse z Národního archivu.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška, Komentovaná prohlídka
ONLINE: Mudrosloví v Bibli a v písemnictví starověkého Předního východu
10. 02. 2021 18:00 - 20:00
ONLINE
Moudrá rčení tradovaná v říši při Nilu, v Mezopotámii a Sýrii se často podobají příslovím a úvahám v knize Přísloví, Jób či Kazatel, a to jak z formálního, tak z obsahového hlediska. Blízké jsou si též mravní postoje, hodnoty a ideály, které byly sapienciální literaturou definovány a hlásány. Gnómický materiál tedy v dané oblasti ve starověku představoval do určité míry společný, transkulturní „majetek“, z něhož čerpaly všechny velké civilizace, které zde vznikly. Cílem přednášky doc. Dalibora Antalíka z Ústavu filozofie a religionistiky FF UK je přiblížit alespoň některé společné prvky písemnictví tohoto typu. Přednáška je součástí cyklu Židé a starověký Přední východ.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
ONLINE: Domy věčnosti XV - Vysočina Místa odpočinku pod korunami stromů: Kamenice nad Lipou, Horní Cerekev, Batelov, Třešť
09. 02. 2021 18:00 - 20:00
ONLINE
V dalším pokračování cyklu přednášek Domy věčnosti publicistka a fotografka Helena Bretfeldová zavede posluchače na Vysočinu. Trojici menších hřbitůvků pod korunami stromů – Kamenici nad Lipou, Horní Cerekev, Batelov - spojuje nenápadná poloha daleko za posledními domy obce a sounáležitost s věkovitými stromy. To ostatně platí i pro nejrozsáhlejší pohřebiště, židovský hřbitov v Třešti, kde na ploše stíněné staletými duby, buky a smrky odpočívá třináct set pohřbených. Teoretický úvod bude věnován židovským obřadům spojeným se smrtí a umíráním.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška