Archiv pořadů pro veřejnost
ONLINE: Translokační plány židovských obydlí v 18. století
11. 02. 2021 18:00 - 20:00
ONLINE
Národní archiv v Praze uspořádal v září výstavu souboru translokačních plánů židovských obydlí z 18. století, ke které byla vydána obsáhlá monografie. Soubor prezentovaných plánů byl v roce 2017 prohlášen za Archivní kulturní památku. Původně měla být putovní verze této výstavy představena v prostorách OVK ŽMP, ale s ohledem na současnou pandemickou situaci se tak stane alespoň formou online komentované prohlídky a následné přednášky autorů výstavy Šárky Steinové a Filipa Pauluse z Národního archivu.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška, Komentovaná prohlídka
ONLINE: Mudrosloví v Bibli a v písemnictví starověkého Předního východu
10. 02. 2021 18:00 - 20:00
ONLINE
Moudrá rčení tradovaná v říši při Nilu, v Mezopotámii a Sýrii se často podobají příslovím a úvahám v knize Přísloví, Jób či Kazatel, a to jak z formálního, tak z obsahového hlediska. Blízké jsou si též mravní postoje, hodnoty a ideály, které byly sapienciální literaturou definovány a hlásány. Gnómický materiál tedy v dané oblasti ve starověku představoval do určité míry společný, transkulturní „majetek“, z něhož čerpaly všechny velké civilizace, které zde vznikly. Cílem přednášky doc. Dalibora Antalíka z Ústavu filozofie a religionistiky FF UK je přiblížit alespoň některé společné prvky písemnictví tohoto typu. Přednáška je součástí cyklu Židé a starověký Přední východ.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
ONLINE: Domy věčnosti XV - Vysočina Místa odpočinku pod korunami stromů: Kamenice nad Lipou, Horní Cerekev, Batelov, Třešť
09. 02. 2021 18:00 - 20:00
ONLINE
V dalším pokračování cyklu přednášek Domy věčnosti publicistka a fotografka Helena Bretfeldová zavede posluchače na Vysočinu. Trojici menších hřbitůvků pod korunami stromů – Kamenici nad Lipou, Horní Cerekev, Batelov - spojuje nenápadná poloha daleko za posledními domy obce a sounáležitost s věkovitými stromy. To ostatně platí i pro nejrozsáhlejší pohřebiště, židovský hřbitov v Třešti, kde na ploše stíněné staletými duby, buky a smrky odpočívá třináct set pohřbených. Teoretický úvod bude věnován židovským obřadům spojeným se smrtí a umíráním.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
ONLINE: Nedělní dílna pro rodiče s dětmi: Medvídek Dubi a sklepní myška
07. 02. 2021 10:30 - 12:00
ONLINE
Medvídek Dubi v únoru znovu otevírá svůj Pohádkový ateliér spolu s modro-bílou knížkou, v níž nalistuje jeden příběh z pera spisovatelky Ilse Weber. Bude malým tvůrcům vyprávět o tom, jak proti strachu ze tmy může někdy pomoci jeden jediný sluneční paprsek. Těšit se kromě pohádky můžete na spoustu medvědího hraní, skotačení a malování k tomu.
Vstupné: zdarma
Typ: Pro děti, Dílna
PŘESUNUTO, O NÁHRADNÍM TERMÍNU BUDEME INFORMOVAT Benefiční koncert pro záchranu synagogy ve Velkém Meziříčí: HaChucpa
28. 01. 2021 19:00 - 21:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
Jedním z kroků k získání dostatku financí na náročnou opravu Nové synagogy ve Velkém Meziříčí, významné památky z roku 1870, je benefiční koncert, pořádaný ve spolupráci s Židovskou obcí Brno a Nadací Milana Nového CAPS 66. Soubor HaChucpa vznikl v Brně v roce 1997 s cílem oživit a publiku prezentovat autentickou židovskou hudbu, jidiš a hebrejské písně, a především klezmer. Rezervace míst na brno@jewishmuseum.cz
Vstupné: zdarma
Typ: Koncert
Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
27. 01. 2021 10:00 - 22:00
ONLINE
Dne 27. ledna si připomeneme 76. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau (Osvětim-Březinka). V České republice je tento den již od roku 2004 Dnem památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, v roce 2005 byl 27. leden vyhlášen Organizací spojených národů Mezinárodním dnem uctění památky obětí holocaustu.
Dne 27. ledna 2021 se uskuteční tři významné vzpomínkové akce v Praze, Terezíně a Jeruzalémě.
SLAVNOSTNÍ KONCERT VE ŠPANĚLSKÉ SYNAGOZE
Společná pozvánka Den památky obětí holocaustu 27. 1. 2021
Vzhledem k aktuální nepříznivé epidemiologické situaci a s ohledem na krizové opatření Vlády ČR proběhnou v online prostoru, přístupné tak více zájemcům.
Vstupné: zdarma
Typ: Koncert, Ostatní
PŘESUNUTO: Terezínští hrobaři
26. 01. 2021 18:00 - 20:00
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
Z důvodu současných nařízení jsou večerní pořady ŽMP v prezenční formě do odvolání zrušeny. Tento pořad plánujeme zařadit do programu v květnu 2021. Pro bližší informace sledujte webové stránky s blížícím se termínem. Děkujeme za pochopení.
Projekce stejnojmenného dokumentu České televize popisující dramatický příběh třiceti terezínských vězňů, kteří byli donuceni vykopat společný hrob pro zavražděné muže z Lidic. Po projekci bude následovat beseda za účasti režisérky Olgy Struskové, výtvarníka kreslených sekvencí Pavla Koutského a Tomáše Krause, syna Františka R. Krause, jehož povídka tvoří osu filmového vyprávění. / Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Filmová projekce, Přednáška, Diskuse
Pomoc znamenala život / Online projekce dokumentů
26. 01. 2021 - 23:59
ONLINE
Tři filmy, tisíce osudů. Falešné pasy chránící před vyhlazovacími tábory. Ženy, které s nasazením vlastního života pomáhaly pronásledovaným Židům. Pohled na Varšavu rozdělenou ghettem na dvě poloviny, které teď opět srůstají. U příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu připravil Polský institut v Praze ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze online přehlídku dokumentárních filmů s českými titulky, které můžete sledovat zdarma po registraci na emailu: program.praga@instytutpolski.pl.
Vstupné: zdarma
Typ: Filmová projekce
ONLINE: Tematika šoa v polské, české a slovenské literatuře
25. 01. 2021 18:00 - 20:00
ONLINE
Přednáška představí projekt a publikaci „Handbook of Polish, Czech and Slovak Holocaust Fiction“, která vznikla ve spolupráci českých, polských, německých a slovenských literárních vědců a jejíž vydání je plánováno na jaro 2021. Publikace zahrnující 115 děl s tematikou šoa napsaných polsky, česky a slovensky v oblasti prózy, poezie i dramatu obsahuje rozsáhlý historický úvod, přehledy děl, jmenný a věcný rejstřík. Publikaci a projekt představí prof. Jiří Holý a Hana Nichtburgerová z Ústavu české literatury a komparatistiky FF UK.
Zájemce o online pořady prosíme:
• zašlete email na adresu: lucie.krizova@jewishmuseum.cz nebo barbora.dockalova@jewishmuseum.cz
• nejpozději do 12:00 v den přednášky
• do předmětu prosím napište PŘENOS ON-LINE a datum pořadu,
• v den pořadu Vám bude zaslán odkaz, přes který se budete moci v reálném čase připojit k přednášce,
• v průběhu přednášky bude možné klást dotazy formou on-line chatu, který je součástí aplikace.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
ZRUŠENO: Motus Harmonicus / Festa del Sabbato
21. 01. 2021 19:00 - 20:30
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
Z důvodu současných nařízení je muzeum do odvolání uzavřeno. Věříme, že zrušené pořady Vám budeme moci nabídnout v náhradních termínech v klidnějších dobách.
Originální projekt Příběhy v synagoze – od renesance k baroku představí významné duchovní kompozice židovských skladatelů ze 16. až počátku 18. století v podání ansámblu Motus Harmonicus. Během programu zazní mimo jiné synagogální skladby italských a španělských skladatelů Salomona Rossiho (1565–1628), Juana del Encina (1468 – 1529 / 1530) nebo Orazia Michi dell’Arpy (1594 – 1641). Vstupenky na koncert možno zakoupit v předprodeji v Maiselově synagoze, v Informačním a rezervačním centru muzea (Maiselova 15, Praha 1), v síti Ticket Art, Prague Ticket Office a na webových stránkách Židovského muzea v Praze.
Vstupné: 230 Kč
Typ: Koncert