Archiv pořadů pro veřejnost
Pavel Lion a jeho příběh
28. 01. 2020 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
V době 2. světové války tento židovský mladík (1930–1944) vězněný v terezínském ghettu zanechal jako zakladatel a vůdčí osobnost časopisu Rim-Rim-Rim přímé svědectví o životě za pohnuté doby. Matyáš Bureš, student gymnázia Přírodní škola a autor životopisu Pavla Liona, a František Tichý, ředitel tohoto gymnázia a autor knihy Transport za věčnost pohovoří ve své přednášce o životě mladých v terezínském ghettu – o chlapeckém domově Nešarim, o Pavlu Lionovi a o pátrání po jeho příběhu.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Současný izraelský film: Svatá Klára
23. 01. 2020 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
První část filmového cyklu s úvodem filmové historičky Alice Aronové se bude věnovat zdařilé filmové adaptaci spisovatele Pavla Kohouta Nápady svaté Kláry. Tragikomický příběh o zázracích půvabné dívky Kláry, která zdědí po matce nadpřirozené schopnosti, byl debutem uznávaného izraelského režiséra Ariho Folmana (1962). Poetický snímek Svatá Klára (Izrael 1996, 83 min) byl v roce 1996 oceněn na karlovarském filmovém festivalu Zvláštní cenou poroty. V originálním znění s českými titulky.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Filmová projekce
Na půdě synagogy: Nálezy z novověkých geniz
22. 01. 2020 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Přednáška historičky Lenky Uličné z Židovského muzea v Praze seznámí posluchače s nejnovějším výzkumem málo známého židovského zvyku odkládat s ohledem na respekt k Božímu jménu předměty, které již neplní svou roli v náboženském životě židovské obce, do tzv. genizy. Tou obvykle byly půdy synagog. V genizách se proto často ukládaly zejména textové památky, archiválie, části vybavení synagogy, rituální a jiné textilie a obuv. Jako celek geniza představuje jedinečnou a mnohdy překvapivou materiální sondou do dějin všedního i svátečního života Židů v Čechách a na Moravě v 16.–19. století. Přednáška je součástí cyklu Kapitoly z dějin Židů v českých zemích od středověku po emancipaci.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Z DŮVODU NEMOCI PŘESUNUTO NA STŘEDU 11. BŘEZNA! U Bermanů se ráno nejdříve hrálo a potom teprve snídalo
22. 01. 2020 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše
Přednáška historičky Marty Leblové přiblíží osud operního pěvce, režiséra a pedagoga Karla Bermana, od jehož narození letos uplynulo 100 let. Popíše jeho aktivitu v době věznění v pracovním táboře Lípa, ghettu Terezín a dalších koncentračních táborech a seznámí též s Bermanovým pracovním i osobním životem v době poválečné, kdy byl mimo jiné angažován v Národním divadle v Praze. Pozornost bude věnována i Bermanovým rodičům, kteří až do své smrti za druhé světové války budoucího národního umělce podporovali v lásce k hudbě.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
Taneční kosmopolitka Alice Flachová-Pastorová
21. 01. 2020 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Vernisáž výstavy, která zachycuje životní pouť tanečnice a pedagožky Alice Flachové-Pastorové (1928–2006). Výstava mapuje její osud od baletních začátků přes tragické období 2. světové války, kdy byla deportována do Terezína a Osvětimi a absolvovala pochod smrti, až po návrat na divadelní scény a následné dramaturgické a pedagogické aktivity v časech komunistického režimu. Vysokou odborností a znalostí dějin a teorie tance výrazně ovlivnila několik generací a přispěla ke kodifikaci odborné reflexe tanečního umění. Výstavu bratislavského Divadelního ústavu zahájí kurátorka Monika Čertezni.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Ostatní
Kdo je kdo? II
20. 01. 2020 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
Další část cyklu Kdo je kdo? seznámí návštěvníky s funkcemi, povoláními a dalšími označeními osob v židovských komunitách. Jaký byl historický vývoj a jaké mají jednotlivé funkce význam a uplatnění dnes, vysvětlí posluchačům koordinátor kašrutu pražského rabinátu a předseda Chevra kadiša Chaim Kočí.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
Nedělní dílna pro rodiče a děti: Lvíček Arje poznává synagogu - kapacita zaplněna
19. 01. 2020 10:00 - 12:30
Dílna OVK - dvůr, Maiselova 15, Praha 1
Ještě před 2000 lety byl centrem židovské bohoslužby Jeruzalémský chrám. Čím se lišil od synagogy a které prvky s ní měl společné? Dětští návštěvníci se dozví, co je charakteristické pro synagogu, a vytvoří si též model této stavby.
Prohlídka: Maiselova synagoga
Vstupné 50,- Kč.
Vstupné: 50 Kč
Typ: Dílna, Pro děti
Po stopách tradičních židovských komunit: O dávné i nedávné minulosti jemenských Židů v Jemenu i současnosti v Izraeli
16. 01. 2020 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Jemenští Židé, hebrejsky „tejmanim“, hovoří dnes o své bývalé vlasti Jemenu jako o zemi ztracené. V Izraeli si dodnes zachovali mnoho unikátních zvyklostí souvisejících s původním semito-arabským stylem života, jazykem, oblékáním, hudbou i synagogálními zvyky a rituály. Večerem a tématem provede za doprovodu audiovizuální projekce publicista Jan Neubauer. Přednáška je součástí historicko-cestopisného cyklu Po stopách tradičních židovských komunit.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Robert Brasillach a Všudybyl
16. 01. 2020 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
Společným jmenovatelem některých významných francouzských spisovatelů v době druhé světové války byla nejen účast na literárních kongresech ve Výmaru v letech 1941-1942, které se konaly pod záštitou nacistického ministra propagandy Josepha Goebbelse, ale také čilá spolupráce s antisemitským profašistickým tiskem. Nejhorší z těchto tiskovin byl týdeník Je suis partout, Všudybyl. Spisovatelka Ladislava Chateau se zaměří na osobnost jeho šéfredaktora, básníka a literárního kritika Roberta Brasillacha, který byl za kolaboraci a udavačství odsouzen po osvobození k smrti a popraven.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
Přivítání knihy Jana Jelínka „Kufr pana Lederera"
15. 01. 2020 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Slavnostní uvedení nové knihy publicisty Jana Jelínka Kufr pana Lederera. Autor v ní zachycuje spletitý osud židovského chlapce v nelehké době od třicátých let minulého století až do konce let šedesátých. Příběh, inspirovaný skutečnými událostmi, líčí životní cestu Pavla Lederera, jediného syna úspěšného předválečného podnikatele v Československu. Za přítomnosti autora knihu uvede Vladimír Železný.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Prezentace knihy