Archiv pořadů pro veřejnost
AKCE ZRUŠENA: Nedělní dílna pro rodiče s dětmi: Medvídek Dubi na návštěvě u Helgy
09. 02. 2020 10:30 - 12:00
Nezamyslova 27, Brno-Židenice
Při únorové dílně seznámí medvídek Dubi malé návštěvníky s životními osudy a dílem akademické malířky Helgy Hoškové-Weissové, jejíž dětské kresby z terezínského ghetta jsou dnes známy po celém světě. Poznávat se však bude, jak jinak než se štětcem a paletou v ruce.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Dílna
Nedělní dílna pro rodiče a děti: Lvíček Arje na palubě archy - kapacita zaplněna
09. 02. 2020 10:00 - 12:30
Dílna OVK - dvůr, Maiselova 15, Praha 1
Jak to asi vypadalo na palubě archy? Co si Noe počal se spoustou zvířat na palubě? O tom bude dětem vyprávět jeden z přímých účastníku této veliké plavby lvíček Arje. Děti též budou moci pomáhat Noemovi při stavbě archy a nalodění všech zvířat.
Prohlídka: Starý židovský hřbitov
Vstupné 50,- Kč.
Vstupné: 50 Kč
Typ: Dílna, Pro děti
David Gans – životní příběh vědce
04. 02. 2020 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
David Gans (1541–1613) je znám svým mimořádným přínosem k rozvoji židovské historiografie, kosmografie a astronomie. Historici se dlouho domnívali, že David Gans byl všeobecné oceňovanou osobností, která se mohla plně věnovat vědě. Skutečnost ale byla odlišná, učenec si na živobytí vydělával obchodním a peněžnickým podnikáním. O osudech Davida Ganse, jeho nuceném vystěhování z Prahy i krátkém, ale stěžejním působení v observatoři Tychona Braheho (1546–1601) v Benátkách nad Jizerou pohovoří historik Alexandr Putík z Židovského muzea v Praze. Přednáška je součástí cyklu Kapitoly z dějin Židů v českých zemích od středověku po emancipaci.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Domy věčnosti XIII: Split a Sarajevo
04. 02. 2020 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
Ve třináctém díle přednáškového cyklu věnovaného židovským hřbitovům publicistka a fotografka Helena Bretfeldová představí dvě pohřebiště na území bývalé Jugoslávie. Mají společnou střídmou až minimalistickou symboliku a upřednostňují náhrobky ve tvaru tumby. Nabízí se srovnání aškenázského (Split) a sefardského (Sarajevo) uspořádání pohřebních kamenů i způsobu začlenění hřbitovů do obou metropolí.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
Varšava: Rozdělené město / Spojuje nás paměť - prosíme o rezervaci
29. 01. 2020 19:00 - 21:00
Kino Městská knihovna v Praze, malý sál, Mariánské nám. 98/1, Praha 1
Z důvodu velkého zájmu o akci prosíme o včasnou rezervaci na adrese: program.praga@instytutpolski.org.
Při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu představí Polský institut v Praze ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze dokument věnovaný válečnému osudu Varšavy, který přináší jedinečné amatérské záběry z varšavského ghetta. Kanadský režisér a historik s polskými kořeny Eric Bednarski využil objevený archivní film z roku 1941, jehož autorem je mladý Polák, který při natáčení riskoval svůj život. Diskuse po projekci filmu se kromě režiséra zúčastní historička Jana Šplíchalová z Židovského muzea v Praze.
Polsky a anglicky s českými titulky.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Filmová projekce, Diskuse
Pavel Lion a jeho příběh
28. 01. 2020 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
V době 2. světové války tento židovský mladík (1930–1944) vězněný v terezínském ghettu zanechal jako zakladatel a vůdčí osobnost časopisu Rim-Rim-Rim přímé svědectví o životě za pohnuté doby. Matyáš Bureš, student gymnázia Přírodní škola a autor životopisu Pavla Liona, a František Tichý, ředitel tohoto gymnázia a autor knihy Transport za věčnost pohovoří ve své přednášce o životě mladých v terezínském ghettu – o chlapeckém domově Nešarim, o Pavlu Lionovi a o pátrání po jeho příběhu.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Současný izraelský film: Svatá Klára
23. 01. 2020 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
První část filmového cyklu s úvodem filmové historičky Alice Aronové se bude věnovat zdařilé filmové adaptaci spisovatele Pavla Kohouta Nápady svaté Kláry. Tragikomický příběh o zázracích půvabné dívky Kláry, která zdědí po matce nadpřirozené schopnosti, byl debutem uznávaného izraelského režiséra Ariho Folmana (1962). Poetický snímek Svatá Klára (Izrael 1996, 83 min) byl v roce 1996 oceněn na karlovarském filmovém festivalu Zvláštní cenou poroty. V originálním znění s českými titulky.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Filmová projekce
Na půdě synagogy: Nálezy z novověkých geniz
22. 01. 2020 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Přednáška historičky Lenky Uličné z Židovského muzea v Praze seznámí posluchače s nejnovějším výzkumem málo známého židovského zvyku odkládat s ohledem na respekt k Božímu jménu předměty, které již neplní svou roli v náboženském životě židovské obce, do tzv. genizy. Tou obvykle byly půdy synagog. V genizách se proto často ukládaly zejména textové památky, archiválie, části vybavení synagogy, rituální a jiné textilie a obuv. Jako celek geniza představuje jedinečnou a mnohdy překvapivou materiální sondou do dějin všedního i svátečního života Židů v Čechách a na Moravě v 16.–19. století. Přednáška je součástí cyklu Kapitoly z dějin Židů v českých zemích od středověku po emancipaci.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Z DŮVODU NEMOCI PŘESUNUTO NA STŘEDU 11. BŘEZNA! U Bermanů se ráno nejdříve hrálo a potom teprve snídalo
22. 01. 2020 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše
Přednáška historičky Marty Leblové přiblíží osud operního pěvce, režiséra a pedagoga Karla Bermana, od jehož narození letos uplynulo 100 let. Popíše jeho aktivitu v době věznění v pracovním táboře Lípa, ghettu Terezín a dalších koncentračních táborech a seznámí též s Bermanovým pracovním i osobním životem v době poválečné, kdy byl mimo jiné angažován v Národním divadle v Praze. Pozornost bude věnována i Bermanovým rodičům, kteří až do své smrti za druhé světové války budoucího národního umělce podporovali v lásce k hudbě.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
Taneční kosmopolitka Alice Flachová-Pastorová
21. 01. 2020 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Vernisáž výstavy, která zachycuje životní pouť tanečnice a pedagožky Alice Flachové-Pastorové (1928–2006). Výstava mapuje její osud od baletních začátků přes tragické období 2. světové války, kdy byla deportována do Terezína a Osvětimi a absolvovala pochod smrti, až po návrat na divadelní scény a následné dramaturgické a pedagogické aktivity v časech komunistického režimu. Vysokou odborností a znalostí dějin a teorie tance výrazně ovlivnila několik generací a přispěla ke kodifikaci odborné reflexe tanečního umění. Výstavu bratislavského Divadelního ústavu zahájí kurátorka Monika Čertezni.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Ostatní