Archiv pořadů pro veřejnost
Méně známé kapitoly židovského odboje za 2. světové války: židovské ženy a parašutisté v českoslovanských vojenských jednotkách v SSSR
16. 12. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Za 2. světové války dobrovolně sloužilo ve vojenských zahraničních jednotkách na Západě i na Východě několik set československých žen, které působily nejen jako zdravotnice a spojařky, ale také jako parašutistky či odstřelovačky. Na toto velmi málo známé téma se zaměří přednáška Romana Štéra z Národního archivu a Aleny Flimelové, historičky a spoluautorky webu zeny-bojujici.cz. O židovských parašutistech v rámci organizátorských výsadků ze SSSR krátce pohovoří Milan Kopecký, badatel v oboru vojenské historie a autor několika knih o 1. čs. armádním sboru. Akce se koná ve spolupráci se Spolkem židovských odbojářů a vojáků.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Nedělní dílna pro rodiče s dětmi: Medvídek Dubi pozoruje svět skrz okno z barevného skla
15. 12. 2019 10:30 - 12:00
Nezamyslova 27, Brno-Židenice
Alespoň tak to vypadá na obrazech malíře Marca Chagalla. Jeho dílo bylo ovlivněno židovsko-ruskými mytickými a náboženskými představami a šťastnými vzpomínkami na dětství. V pozdější tvorbě se pustil do rozsáhlých projektů při výzdobě veřejných staveb a věnoval se také ilustrování knih. Zveme tedy všechny malé návštěvníky, aby vzali do ruky živé barvy a zamysleli se, co pestrého jejich vzpomínky nabízejí.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Dílna
Joseph Roth: Dlouhá cesta z Haliče do Paříže
12. 12. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Rozhovor germanisty a překladatele Tomáše Dimtera s ředitelem Pražského literárního domu Davidem Stecherem o spisovateli Josephu Rothovi, od jehož úmrtí letos uplynulo 80 let. Čeští čtenáři se v posledních letech s osobností Josepha Rotha mohli seznámit např. prostřednictvím knihy Volkera Weidermanna Ostende 1936 - Léto jednoho přátelství nebo Claudia Magrise Daleko odkud: Joseph Roth a východožidovská tradice.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška, Diskuse
Židé a šlechta na Moravě v raném novověku
11. 12. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Na konci středověku byli moravští Židé vypovězeni z královských měst. Vypovězené Židy pak na svých panstvích usazovala šlechta a nadále na Moravě žili pouze poddaní Židé. Existence moravských židovských obcí tak byla až do roku 1848 závislá na vztahu s majitelem panství. Přednáška Pavla Kocmana z Pražského centra židovských studií FF UK představí vztah šlechty a Židů v této době především ve dvou rovinách: rovině politicko-správní, kdy šlechta byla nadřízenou instancí židovských obcí, a rovině obchodní, kdy šlechta a Židé byli partnery. Přednáška je součástí cyklu Kapitoly z dějin Židů v českých zemích od středověku po emancipaci.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
„Jeruzalém na Labi" v 18. století
10. 12. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Židé v Kolíně tvořili od 16. století jednu z největších židovských obcí v českém království. Mezi důležité zdroje informací o vnitřním životě této komunity patří soupis vedoucích činitelů její synagogy z let 1730-1783. Tento významný pramen umožňuje poznání každodenního života Židů nejen v Kolíně, ale i v širším regionálním kontextu. Nedávno knižně vydaný překlad původního rukopisu, provázený bohatou analýzou, umožňuje nejen blíže proniknout do fungování židovské pospolitosti v Kolíně a jejích institucí, ale přibližuje také podrobnosti vypovídající o rodinných vztazích a vazbách včetně života žen. Besedy o Knize představených kolínské synagogy 1730-1783 se zúčastní překladatelka tohoto jedinečného pramenu a autorka úvodní stati Olga Sixtová z Katedry Blízkého východu FF UK a lektor publikace, historik Alexandr Putík z Židovského muzea v Praze. Moderuje publicista Petr Brod. Kniha bude na místě k prodeji.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Tvoje slza, můj déšť – promítání filmu a beseda s Evou Lustigovou
10. 12. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3, Brno
Autorský dokument Evy Lustigové Tvoje slza, můj déšť: Přítomnost Arnošta Lustiga (2012) zaznamenává živou formou setkání a osobní rozhovory s jejím otcem. Světově uznávaný spisovatel v něm s typickým humorem vzpomíná na dětství přerušené nacistickou okupací, zkušenost z koncentračního tábora, počátky své spisovatelské dráhy, pobyt v Izraeli a USA či na celoživotní přátelství s Otou Pavlem. Po promítání filmu bude následovat beseda s jeho tvůrkyní.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Filmová projekce, Diskuse
Nedělní dílna pro rodiče a děti: Lvíček Arje slaví Chanuku - kapacita zaplněna
08. 12. 2019 10:00 - 12:30
Dílna OVK - dvůr, Maiselova 15, Praha 1
Proč má chanukový svícen osm ramen? A proč se o Chanuce jí koblížky a bramboráky? Kdo jsou to vlastně Makabejci, jejichž povstání si o Chanuce připomínáme? Zapálíme si Chanukiji, zahrajeme si hru zvanou drejdl, ochutnáme koblížky a naučíme se písničku.
Prohlídka: Klausová synagoga
Vstupné 50 kč.
Vstupné: 50 Kč
Typ: Dílna, Pro děti
ZMĚNA TERMÍNU: Biblické příběhy ve výtvarném umění
05. 12. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3, Brno
ZMĚNA! Z organizačních důvodů došlo ke změně termínu konání přednášky na 5. prosince.
Naše kultura vychází z posvátných textů závazně shrnutých v celku zvaném Bible. Židé používají hebrejskou Bibli, psanou hebrejsky a aramejsky, křesťané přidávají řecky psaný Nový zákon. Zatímco židovská tradice zakazuje zobrazování lidských postav a svoji tvořivou energii soustředila do práce se slovem, křesťanská tradice rozvinula malířství, sochařství a užité umění. Přednáška kulturoložky a hebraistky Terezie Dubinové porovná rozdílné přístupy judaismu a křesťanství k biblickým postavám a tématům v průběhu staletí.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
Diskuze v Maislovce: Český disent a čeští Židé
04. 12. 2019 18:00 - 20:00
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
Pád komunistického režimu před třiceti lety byl historickým okamžikem s velkým dopadem na celou společnost, včetně českých a moravských Židů. Neodehrál by se bez disidentského hnutí, které se postavilo proti normalizačnímu režimu. V rámci tohoto hnutí působili i lidé s židovskými kořeny. Někteří se k židovství hlásili, jiní ne. O svých motivech a zkušenostech s působením v disentu budou mluvit překladatelka a bohemistka Kateřina Dejmalová, vrchní zemský rabín Karol Efraim Sidon a bývalý český velvyslanec v Izraeli Daniel Kumermann. Moderuje Jan Fingerland.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška, Diskuse
ZMĚNA TERMÍNU: Představení knihy Historie židovské kopané v Československu
04. 12. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3, Brno
ZMĚNA! Z organizačních důvodů došlo ke změně termínu konání přednášky na 4. prosince.
Kniha s názvem Historie židovské kopané v Československu popisuje doposud přehlížený kompletní vývoj a průběh soutěží Židovského fotbalového svazu v letech 1918–1939, ale i za Protektorátu Čechy a Morava. Historik Lubomír Král pohovoří mino jiné o bohaté historii klubu Makabi Brno, který patřil v počátku 20. let minulého století ke špičkovým evropským mužstvům. Hlavní pozornost bude ale věnována období holocaustu a tzv. Terezínské lize (1942-1944), v níž se stal fotbal, hraný na nádvořích kasáren, jednou z mála možností alespoň na chvilku zapomenout na trýznivý život.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Prezentace knihy, Přednáška