Archiv pořadů pro veřejnost
Ondřej Sekora, Ferda Mravenec a ti druzí
05. 11. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
K 120. výročí narození ilustrátora a tvůrce oblíbených knih Ondřeje Sekory brněnské OVK ve spolupráci s Kulturním a vzdělávacím centrem rabína Federa připravilo pořad přibližující osudy a tvorbu tohoto umělce. Jak do Sekorova života zasáhla druhá světová válka a manželství s Ludmilou Roubíčkovou nastíní nejen na základě deníků z let 1944-1945 Hana Kraflová a Tomáš Prokůpek, kurátoři a odborní pracovníci Moravského zemského muzea v Brně.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
Pařížští literáti u Goebbelse 1941 a 1942: Robert Brasillach
31. 10. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Osudy mnoha předních francouzských spisovatelů v době 2. světové války pojí účast na neblaze proslulých literárních kongresech ve Výmaru v letech 1941 a 1942 pod záštitou ministra propagandy třetí říše Josepha Goebbelse. Silný příklon k antisemitismu se však ve francouzském kulturním prostředí projevoval již od konce 19. století. V první přednášce z cyklu o kolaborujících francouzských literátech se esejistka a publicistka Ladislava Chateau zaměří na osud významného romanopisce a novináře Roberta Brasillacha (1909–1945), který stál za okupace v čele antisemitského týdeníku Všudybyl.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Hudebně literární večer ke 100. výročí narození Gideona Kleina
31. 10. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3, Brno
Slavnostní komponovaný večer s koncertem předního českého klavíristy Pavla Zemena připomene hudebníka, skladatele a pedagoga Gideona Kleina (1919 Přerov - 1945 Fürstengrube), jehož slibná umělecká kariéra byla přervána holocaustem. Pořad je součástí projektu „Gido se vrací domů!“, který si klade za cíl oslavit život a dílo umělců, kteří tak jako Gideon Klein byli během druhé světové války vězněni v terezínském ghettu. Součástí večera bude představení monografie Dopis od Gideona za účasti jejího autora, anglického muzikologa Davida Fligga. Ukázky z knihy přečte herec Šimon Bilina. Více na www.gidofest.com.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Prezentace knihy, Hudba
Židé nebo Němci? Německy mluvící Židé v poválečném Československu, Polsku a Německu
24. 10. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Kniha Židé, nebo Němci? mapuje osudy německy mluvících Židů v Československu, Dolním Slezsku, Haliči a Německu v době po 2. světové válce. Německy mluvící Židé byli často rutinně považováni za Němce a mnohdy byli po válce vystaveni stejnému ponižování jako nežidovští Němci nejen ze strany občanů, ale i vládnoucích představitelů. Knihu, jež popisuje každodenní diskriminaci německy mluvících Židů v poválečném Československu a jejich snahu se ze země vystěhovat, představí spoluautorka knihy Kateřina Čapková společně s recenzentem knihy Chadem Bryantem. Večerem provede Barbora Čiháková z Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Kniha bude na místě k prodeji.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška, Diskuse, Prezentace knihy
Z dějin anti-judaismu a antisemitismu II: Proměny postavení židovského obyvatelstva na Pyrenejském poloostrově v 15. a 16. století ve světle tzv. iberijského rasismu
24. 10. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3, Brno
V lednu 1492 byla dobytím poslední bašty islámu Granady ukončena na Pyrenejském poloostrově po staletí probíhající reconquista. Následný dekret z Alhambry přikazoval všem Židům přijmout do čtyř měsíců křesťanství nebo opustit zemi. Dlouhodobé následky těchto událostí zasadily společnosti, ekonomice i kultuře na celém Pyrenejském poloostrově ránu, jež se od konce 15. století nepřestala prohlubovat a jejíž tragické důsledky se projevují v Evropě dodnes. Nejen o osudech křesťanů-konvertitů židovského původu, kteří se stali podřadnou rasou vyloučenou ze společnosti, pronásledovanou inkvizicí až do počátku 19. století, promluví historička Lena Arava Novotná.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
Neklidný Středoevropan Viktor Ullmann
23. 10. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
V říjnu uplyne 75 let od tzv. podzimních likvidačních transportů z Terezína do Osvětimi, do kterých byl vedle řady dalších židovských hudebníků a umělců zařazen také skladatel, klavírista a hudební organizátor Viktor Ullmann (1898–1944). Ač narozen v tehdejším rakousko-uherském Těšíně a až do roku 1939 de iure rakouský občan, prožil Ullmann většinu svého dospělého tvůrčího života v Praze, a řadí se tedy mezi významné umělce meziválečného Československa. Osud tohoto mimořádného tvůrce nejen v kontextu hudebního života v Terezíně přiblíží ve své přednášce hudební historička a publicistka Magdalena Živná.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Brněnské gestapo
23. 10. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVk, tř. Kpt. Jaroše 3, Brno
Autor nedávno vydané knihy „Brněnské Gestapo 1939-1945 a poválečné soudní procesy s jeho příslušníky“ historik Vladimír Černý se ve své přednášce bude zabývat nacistickou tajnou státní policií. Zaměří se na činnost této organizace v Brně, představí jeho strukturu, personální složení a způsoby boje proti české domácí rezistenci. Pozornost bude věnována především podílu gestapa na perzekuci brněnského židovského obyvatelstva. Knihu bude možné na místě zakoupit.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
Protižidovská nařízení v provinciálních statutech Arnošta z Pardubic
17. 10. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Přednáška Daniela Soukupa z Ústavu pro českou literaturu AV ČR se zaměří na analýzu církevně-právního kodexu z roku 1349 a jeho postoje k židovské komunitě v českých zemích. Statuta provincialia Arnesti formulovala protižidovská nařízení kanonického práva, a představovala tak významný protipól ke světské legislativě, která měla z utilitárních důvodů spíše ochranný charakter (Statuta Iudeorum). Vystoupení se zároveň dotkne vztahu právní teorie a praxe a souvislostí mezi církevním právem a židovským právním systémem (halacha) středověkého Aškenázu. Přednáška je součástí cyklu Kapitoly z dějin Židů v českých zemích od středověku po emancipaci.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Festival demokracie: Izrael a vzestup neliberální demokracie
13. 10. 2019 16:00 - 17:30
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
Základní pilíře demokracie, mezi nimi nezávislé soudy a nezávislá média, se v mnohých demokratických zemích stávají terčem demokraticky zvolených politiků. Nacionalismus a práva většiny jsou akcentovány na úkor liberálních hodnot. V předvoleních kampaních jsou představitelé opozice zobrazováni jako hrozba pro stabilitu státu. Ani Izrael není vůči mnohým z těchto trendů imunní. V jakém stavu je izraelská demokracie? V čem se liší a v čem jsou si podobné neliberální tendence v USA a v Evropě ve srovnání s Izraelem? Může stoupající důraz na židovský charakter státu oslabit jeho demokratický charakter? O tom a dalších tématech budou diskutovat poslankyně Knesetu Rachel Azaria a historik Hebrejské univerzity a politický komentátor Gadi Taub. Moderuje ředitelka Herzlova centra izraelských studií, UK Irena Kalhousová. Program je součástí Festivalu demokracie pořádaného v rámci 23. ročníku mezinárodní konference Forum 2000. V angličtině se simultánním tlumočením.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Diskuse
Nedělní dílna pro rodiče a děti: Lvíček Arje slaví Sukot (svátek stanů) - kapacita zaplněna
13. 10. 2019 10:00 - 12:30
Dílna OVK - dvůr, Maiselova 15, Praha 1
Společně s Arjem si budeme vyprávět o putování Židů pouští a jejich přebývání v dočasných příbytcích, tzv. sukách. Děti se dozvědí, jak suka vypadá a také si malý model suky vyrobí. Zazpívají si a ochutnají něco z tradičních pokrmů, které se k tomuto svátku podávají. Opravdovou suku poté navštíví v průběhu prohlídky.
Prohlídka: Jeruzalémská synagoga.
Vstupné 50 Kč.
Vstupné: 50 Kč
Typ: Dílna, Pro děti