Archiv pořadů pro veřejnost
Pražské židovské muzeum a jeho úloha ve výzkumu židovských dějin (1906-2019)
04. 09. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Pražskému židovskému muzeu, spravujícímu jednu z největších sbírek judaik na světě, náleží od počátku 20. století významná úloha v rozvoji bádání o dějinách a kultuře Židů v českých zemích. Přednáška historiků Ivety Cermanové a Alexandra Putíka z Židovského muzea v Praze přiblíží rozvoj vědecko-výzkumné činnosti v této instituci od jeho počátků až do současnosti. Odborná činnost bude představena v kontextu vývoje instituce, která ve své historii musela několikrát bojovat o svoji existenci. Přednáška je součástí cyklu Kapitoly z dějin Židů v českých zemích od středověku po emancipaci.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Evropský den židovské kultury
01. 09. 2019 16:30 - 19:00
Vila Löw-Beer, Drobného 297/22, Brno
Na první zářijovou neděli připadá letos již dvacátý ročník Evropského dne židovské kultury, jehož cílem je sblížení židovské a nežidovské společnosti, ale také ochrana židovského kulturního dědictví. Brněnská pobočka Židovského muzea v Praze oslaví tento den společně s Židovskou obcí Brno kulturním programem pro děti a dospělé v reprezentativních prostorách vily Löw-Beer. Součástí akce bude prohlídka vily a přednáška „Kdo je kdo?“. Povídáním o různých funkcích a povoláních, které bylo a je možné potkat v židovských komunitách, provede návštěvníky koordinátor kašrutu pražského rabinátu Chaim Kočí. V zahradě vily bude zároveň připravena tematická kreativní dílna pro děti.
Vstupné: zdarma
Typ: Ostatní
Tal Zilber - klavírní koncert
29. 06. 2019 19:30 - 21:00
Křišťálový sál Staré radnice, Radnická 8
Hudba izraelského klavíristy a skladatele Tala Zilbera se díky neobvyklé různorodosti klasických, jazzových a popových vlivů těší velkému ohlasu a uznání. Na scéně klasické hudby se Tal Zilber objevil jako sólista orchestru Ramat Hasharon v Tel Avivu a orchestru Beth El v Hartfordu a jeho nahrávky byly uvedeny rozhlasovými stanicemi nejen v Izraeli, ale i v Evropě a Spojených státech. V Brně vystoupí se sborem Boston City Singers Tour Choir, ale též jako sólista. Prosíme o rezervaci míst na brno@jewishmuseum.cz.
Vstupné: 230 Kč
Typ: Koncert
Pět večerů s Billy Wilderem: Na titulní straně
27. 06. 2019 18:00 - 20:30
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Poslední část stejnojmenného cyklu filmové historičky Alice Aronové je zasazena do novinářského prostředí amerického Chicaga 20. let minulého století, do doby, kdy samotný Billy Wilder působil jako aktivní novinář. Půvabný retro příběh Na titulní straně (USA 1974, 105 min), který byl natočen podle známé divadelní hry Bena Hechta a Charlese MacArthura, vypovídá trefně a s humorem o zlatých časech novinářského řemesla. V hlavních rolích vystupuje Jack Lemmon a Walter Matthau. V originálním znění (anglicky) s českými titulky.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Filmová projekce
Osvětimské album
25. 06. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Jediným dochovaným fotografickým dokladem o vnitřním fungování koncentračního tábora Osvětim je náhodně nalezená sbírka fotografií, tzv. Osvětimské album. Přednáška správce fotoarchivu Židovského muzea v Praze Martina Jelínka objasňuje vznik alba, jeho nalezení osvětimskou vězeňkyní Lili Jacob a poválečný osud alba, v němž hraje významnou roli i Židovské muzeum v Praze. Přednáška je součástí přednáškového cyklu k nové stálé expozici Cesty bez návratu. Deportace Židů z českých zemí 1939-1945 v Pinkasově uličce.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Nedělní dílna pro rodiče s dětmi: Medvídek Dubi a konec židovského království
23. 06. 2019 10:30 - 12:00
Nezamyslova 27, Brno-Židenice
Medvídek Dubi naposledy rozvine mapu, na které pilně pracovali malí kartografové už od září. Kromě ní má ale nachystané kamínky, lepidla a dřívka. Pozve děti, aby přiložily ruku k dílu, a spolu s ním si připomněly všechny příběhy z Bible, které při tvorbě mapy poznaly.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Dílna, Pro děti
Domy věčnosti XII: Osoblaha, Bělá (Białsko-Biała) – dva židovské hřbitovy v Těšínském Slezsku
20. 06. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
Židovský hřbitov v Białé, největší a nejvýznamnější v opolském regionu, pochází z počátku 17. století, a nejstarší zde zachovaný náhrobní kámen je z let 1621-22. Moravskoslezský protějšek tohoto hřbitova v Osoblažském výběžku je jedinečný svou polohou v někdejším hradebním příkopu i stářím – je zmiňován už ve 14. století, doložen v polovině 16. století. S dvojicí hřbitovů v moravsko-polském příhraničí posluchače v dalším díle svého cyklu seznámí fotografka a publicistka Helena Bretfeldová.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
Jaroslav Róna: Život a dílo
19. 06. 2019 19:00 - 21:00
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
Práce výtvarníka Jaroslava Róny se vyznačují často archetypálními, mytickými a apokalyptickými tématy. Kde hledá autor inspiraci pro své práce? Při jakých příležitostech vznikají jeho kresby? A jaké nové práce se rodí v ateliéru na Novém židovském hřbitově na Olšanech? U příležitosti právě probíhající výstavy Kresby odjinud… v Galerii Roberta Guttmanna Židovského muzea v Praze pohovoří výtvarník o svém díle, které osciluje od kresby a malby po plastiky a tzv. architektony.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Aktivity organizace JDC v post-komunistickém Československu
18. 06. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Organizace Americký židovský spojený distribuční výbor (JDC) má v pomoci československým Židům dlouholetou tradici. Jak se tato organizace postavila k novým výzvám po roce 1989 a kam směřovala v prvních letech po pádu komunistického režimu? Jak volila své priority při podpoře místních židovských komunit a na které oblasti kulturního a sociálního života se nejvíce zaměřovala? Na tyto otázky ve své přednášce odpoví první porevoluční ředitel organizace JDC pro tehdejší Československo Yechiel Bar-Chaim. Přednáška v angličtině s českým překladem.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Představení knihy Jindřich Flusser: Život na úvěr
18. 06. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
Doposud knižně nevydaná autobiografie Jindřicha Flussera (1917–1994) líčí nejen drastické poměry v nacistických koncentračních táborech, v nichž měl budoucí lékař několikrát doslova štěstí v neštěstí, ale přináší také jeho úvahy o životě, osudu a lidství. Autor knihu sepsal po válce ve třetí osobě, když pro něj ještě byly vzpomínky příliš bolestivé. Až později se rozhodl převést text do ich-formy, ale svůj úmysl už nestačil uskutečnit. Udělali to za něj jeho potomci, a právě autorova vnučka Olga Neřoldová posluchačům knihu představí. Vybrané ukázky přečte herec Michal Bumbálek. Kniha bude na místě k prodeji.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška, Prezentace knihy