Archiv pořadů pro veřejnost
Starý Egypt a otázka exodu
09. 04. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Přítomností Hebrejců ve starém Egyptě a jejich následným odchodem do Země zaslíbené se zabývali mnozí badatelé i laici již před počátkem soustavného egyptologického výzkumu. Zda je tzv. Exodus možné archeologicky nebo textově doložit přiblíží doc. Jiří Janák z Českého egyptologického ústavu FF UK. Ve své přednášce shrne dosavadní hlavní názory na tuto problematiku, přiblíží možnosti výkladu biblických a egyptských pramenů a prozkoumá některé styčné motivy biblického příběhu o exodu s nejnovějšími poznatky z oblasti egyptologie. Přednáška je součástí připomenutí 100 let od založení Českého egyptologického ústavu FF UK.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Smích skrze slzy III: Vznik státu Izrael a písňový cyklus Z židovské lidové poezie op. 79
08. 04. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
V roce 1948 zkomponoval D. D. Šostakovič písňový cyklus Z židovské lidové poezie, inspirovaný sbírkou jidiš veršů. Netušil však, že se postoj SSSR k nově vzniknuvšímu státu Izrael obrátí z příznivého na zcela odmítavý, vrátí se antisemitismem motivované kampaně a z písňového cyklu se paradoxně stane jedno z jeho nejodvážnějších děl. Třetí přednáškou s hudebními ukázkami o životě a tvorbě sovětského skladatele provede posluchače muzikolog Jan Špaček.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
Kdo zvětší velkého?
03. 04. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Nadcházejícímu svátku Pesach předcházejí dva šabaty, které jsou úzce spojeny s příběhem o vyjití Židů z Egypta. První z nich, Šabat hachodeš, připomíná určení novoluní hebrejského měsíce nisan zmíněné již v Tóře. Od tohoto období se pak odvíjejí všechny následující události exodu počínaje Šabatem hagadol (tzv. Velkým šabatem), který dle rabínské tradice připadá na 10. den tohoto měsíce. Proč je právě tento šabat označován jako velký? Jak je jeho velikost spojena s obětováním beránka pro pesachovou oběť? Nebo kdo naopak tímto činem získal na velikosti? Tyto a mnohé další otázky zodpoví ve své přednášce zemský rabín Efraim Karol Sidon.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Bolševický darebák či sionistický mecenáš?
28. 03. 2019 18:00 - 20:00
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
Zdeněk Toman alias Zoltan Goldberger zastával jako šéf zahraniční rozvědky v poválečném Československu významnou funkci ve státním aparátu. Přesto se širší veřejnost o jeho tehdejší činnosti dozvídá více až z filmu režiséra Ondřeje Trojana Toman (2018). Ve filmovém podání je tento komunista pocházející z chudé židovské rodiny na Slovensku rozporuplnou postavou, která kombinuje nezákonné obchody a ziskuchtivost s organizováním akcí, usnadňujících emigraci židovských uprchlíků z východní Evropy přes území Československa do Palestiny. Do jaké míry se tento příběh opírá o skutečnost, o tom budou s publicistou Petrem Brodem diskutovat dokumentarista Martin Šmok, Tomanův životopisec Frank Reiss a historik František Hanzlík z Univerzity obrany v Brně.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Diskuse
Rodina Haurowitzových a její letní sídlo v Roztokách nad Vltavou
26. 03. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Roztoky coby nejstarší letovisko za hranicemi Prahy poskytly v 70. letech 19. století příležitost vznikající vrstvě židovských továrníků a obchodníků prezentovat nově získané postavení prostřednictvím letního bydlení na venkově. Druhá generace majitelů však byla tvrdě konfrontována s realitou života v podobě nacistické okupace i komunistické vlády. V židovských vilách se usadili příslušníci Říše a po osvobození ztratili přeživší majetek podruhé v důsledku nepřehledných a často protiprávních konfiskací nejen nemovitého majetku, ale i uměleckých předmětů a rodinných památek. Přednáška historičky Marcely Šášinkové ze Středočeského muzea v Roztokách u Prahy zachytí osudy členů rodiny Haurowitzovy, kteří v Roztokách pobývali téměř 70 let.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Druhý život Vendulky V.
25. 03. 2019 18:00 - 20:00
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
Když známý československý fotograf Jan Lukas zmáčkl spoušť svého aparátu, mělo Vendulce Voglové zbývat několik měsíců života. Fotografie, která vznikla v roce 1943 jen několik hodin před transportem rodiny Vogelových, přitom nemusela vůbec vzniknout. Jan Lukas se bál konspiračně pořízené snímky vyvolat. Po téměř osmdesáti letech se novináři Ondřeji Kundrovi podařilo Vendulku Voglovou najít v USA, kam po válce emigrovala, a přesvědčit ji, aby o svém pohnutém životě a přátelství s fotografem Janem Lukasem vyprávěla. Na základě materiálů pro reportáž v týdeníku Respekt nyní vychází v nakladatelství Paseka kniha Vendulka. Útěk za svobodou. Knihu představí autor knihy Ondřej Kundra, historička umění Michaela Sidenberg z Židovského muzea v Praze, dcery pana Lukase Helena Lukas a Jana Dickerson společně se zástupci rodiny paní Vendulky Vogelové. Kniha bude na místě k prodeji za zvýhodněnou cenu.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Diskuse, Prezentace knihy
Žid na kazatelně: obraz židovské komunity v české homiletice doby baroka
25. 03. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
Nedělní a sváteční kázání přelomu 17. a 18. století měla výrazný katechetický charakter, ale dotýkala se i aktuálních společenských problémů. Na pomezí univerzálních a partikulárních témat se objevovaly otázky týkající se Židů. Na základě analýzy raně novověkých českojazyčných katolických postil Daniel Soukup z Ústavu české literatury AV ČR načrtne obraz Židů, jak jej předávali soudobí kazatelé.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
Medvídek Dubi a král David
24. 03. 2019 10:30 - 12:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
Čtyřicet let vládl David izraelskému království, ale více než věhlas vladaře Davida přežila upřímnost jeho víry. Vložil ji do slov svých nádherných básní – žalmů, které dodnes přinášejí posilu a útěchu. Medvídek Dubi připravil malým čtenářům povídání o králi Davidovi, ale také spoustu hravých úkolů, které pomůže vyřešit.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Dílna, Pro děti
Pět večerů s Billy Wilderem: Sunset Boulevard
21. 03. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Druhá část stejnojmenného cyklu filmové historičky Alice Aronové mapuje významné období v Hollywoodu 40. let, tzv. období černé série, a představí vrcholné dílo filmu noir Sunset Boulevard (USA 1950, 110 min). Snímek oceněný Oscarem za nejlepší scénář zachycuje bizarní život slavné hvězdy němého filmu, která zneužije mladého scenáristu k realizaci vlastních scenáristických pokusů.
V originálním znění (anglicky) s českými titulky.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Filmová projekce
Metamorfózy v česko-rakouských vztazích očima pamětnice holocaustu: představení knihy s hudebním doprovodem
19. 03. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
V interdisciplinárním evropském projektu zahájeném v roce 2013 pracuje vídeňský autor, kulturní filozof, sociolog, historik, hudebník a skladatel Reiner König-Hollerwöger s pamětnicí holocaustu Erikou Bezdíčkovou z Brna. Jeho kniha, jež vyšla v češtině v roce 2018 a na jejímž překladu se Erika Bezdíčková podílela, umožňuje hluboký vhled do psychických, mentálních, společenských a kulturních procesů minulosti i přítomnosti. Součástí představení českého vydán knihy za účasti hlavní protagonistky bude klavírní doprovod autora. Kniha bude na místě k prodeji.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Prezentace knihy