Archiv pořadů pro veřejnost
Tranzitní ghetto Izbica v systému holocaustu
14. 03. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Většina Židů, kteří byli na jaře 1942 deportováni z protektorátu, Říše, Slovenska a Lucemburska na východ, byla nejprve umístěna v tranzitních ghettech na území Generálního gouvernementu. Tato ghetta se stala přestupní stanicí na jejich cestě ke smrti. O vzniku a fungování jednoho z největších tranzitních ghett v polském městečku Izbica pohovoří autor stejnojmenné obsáhlé publikace Steffen Hänschen z Berlína, spolupracovník nadace Stanisława Hantze. Seznámí návštěvníky s výsledky svého výzkumu i s výpověďmi přeživších vězňů a místních obyvatel. Přednáška je součástí přednáškového cyklu k nové stálé expozici Cesty bez návratu. Deportace Židů z českých zemí 1939–1945 v Pinkasově uličce. V němčině s českým překladem.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Osudy židovských památek po mnichovské dohodě
14. 03. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
Území českých zemí bylo rozděleno na oblasti spadající různým způsobem přímo pod Říši a na území Druhé republiky, později protektorátu. Likvidace majetku židovských obcí a spolků probíhala na těchto územích odlišnou cestou a také rozsah zničených památek byl různý. Přednáška historičky Markéty Lhotové porovná tyto postupy a blíže posluchače seznámí zejména s doposud méně známým vývojem v pohraničí. Osudy jednotlivých typů památek budou dokumentovány na některých příkladech z moravsko-slezského území.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
Smích skrze slzy II: Poslední léta stalinismu a Houslový koncert op. 77
11. 03. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
Po vítězství ve Velké vlastenecké válce byl Stalin silnější než kdy předtím. Množila se ideologická odsuzování umělců, začaly procesy se známými osobnostmi židovského původu. Ponížený skladatel Dmitrij Šostakovič tehdy zkomponoval své nejtklivější dílo. S houslovým koncertem, který nezapře vliv klezmeru, seznámí posluchače v druhé části cyklu s hudebními ukázkami muzikolog Jan Špaček.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška, Hudba
Lvíček Arje vás zve na oběd (židovská domácnost) - kapacita zaplněna
10. 03. 2019 14:00 - 17:00
Dílna OVK - dvůr, Maiselova 15, Praha 1
Dovolujeme si upozornit návštěvníky nedělní dílny Lvíček Arje vás zve na oběd, že je kapacita dílny zcela zaplněna a další rezervace již nejsou možné. Děkujeme za pochopení.
Lvíček Arje vás provede židovskou kuchyní, dozvíte se, co je košer a co je trejfe. Společně si připravíme košer hostinu a napíšete si několik receptů.
Prohlídka: Klausová synagoga
Vstupné 50 Kč
Vstupné: zdarma
Typ: Dílna, Pro děti
Diskuze v Maislovce: Hnědý březen, Židé mezi Čechy a Němci
07. 03. 2019 18:00 - 20:00
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
Německá okupace Československa v březnu 1939 znamená definitivní tečku za masarykovskou první republikou, která v kolektivní paměti českých Židů představuje příklad dobrého soužití s Čechy. Jak se zachovala česká veřejnost a úřady vůči českým Židům po Mnichovské dohodě? Jak se historici dívají na velmi rychlou radikalizaci některých Čechů? Jak se tyto události dochovaly v kolektivní paměti českých Židů? Odpovědi na tyto a další otázky se budou snažit nalézt v rámci Diskuze v Maislovce historičky Kateřina Čapková z AV ČR, Kateřina Králová a Hana Kubátová z Univerzity Karlovy. Moderuje Irena Kalhousová z London School of Economics. Vyhrazena možná změna v obsazení. Pořad probíhá ve spolupráci s Židovským muzeem v Praze.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Diskuse
Nedostižená spravedlnost: selhání Kanady ve stíhání nacistických válečných zločinců
06. 03. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Z 300 000 židovských obyvatel Kanady je velká část potomky přeživších holocaustu. Přesto tato země nedokázala zabránit přílivu nacistických zločinců a kolaborantů, kteří zde po válce hledali útočiště, a selhala při jejich stíhání. Přednáška historičky Niny Paulovičové z Athabasca University v Kanadě se zaměřuje na analýzu vlažného postoje Kanady k problematice válečných zločinců v kontextu jejích domácích i zahraničních politických zájmů.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Ze života Židů III: Pohřební rituály v judaismu
04. 03. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
Ve třetím pokračování cyklu Ze života Židů správce pražského Nového židovského hřbitova a předseda Chevra kadiša Chaim Kočí posluchače seznámí s funkcí této organizace v historii a v dnešní době. Promluví také o vzniku, významu a průběhu pohřebních rituálů v praktickém judaismu, o problematice židovských hřbitovů a nedotknutelnosti jejich hrobů.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
Pět večerů s Billy Wilderem: Pojistka smrti
28. 02. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
První část stejnojmenného cyklu filmové historičky Alice Aronové se bude věnovat vzpomínkám na mládí, které strávil Billy Wilder (1906–2002) v Evropě, než emigroval v roce 1934 do Hollywoodu. Tento významný židovský tvůrce, scenárista, režisér a producent s více než padesáti filmy a šesti Oscary na svém kontě patřil mezi hollywoodskou elitu. Film Pojistka smrti (USA 1944, 107 min) vypráví příběh zdánlivě dokonalé vraždy. Tento mistrovský temný thriller byl natočen podle skutečné události, ve spolupráci se spisovateli Jamesem M. Cainem (1892–1997) a Raymondem Chandlerem (1888–1959), který si ve filmu zahrál malou roličku.
V originálním znění (anglicky) s českými titulky.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Filmová projekce
Domy věčnosti X: Boskovice a Lomnice u Tišnova
28. 02. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
V desátém dílu přednáškového cyklu věnovaného moravským židovským hřbitovům připomene publicistka a fotografka Helena Bretfeldová dva z nejkrásnějších a nejpůsobivějších, situovaných v podhůří Drahanské vrchoviny. Kromě příkře svažitého terénu mají společnou dobu založení na přelomu 17. a 18. století, převládající tvar náhrobků tzv. mikulovského typu, ale také skutečnost, že se v obou obcích kromě hřbitova zachovala též velká část původní židovské čtvrti včetně synagogy, školy a rituální lázně.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
Jak Tóra nahlíží na postižení
27. 02. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Z kapitoly první knihy Genesis víme, že Bůh nahlížel na všechny bytosti jako na dobré. Jak si ale v tomto kontextu vysvětlit výskyt těžkých mentálních i fyzických postižení? Jsou i tato postižení součástí božího plánu se světem tak, jak je popisován v Tóře? A pokud ano, má být na tato postižení nahlíženo jako na požehnání nebo kletbu? Je možné i zde hledat boží záměr? V přednášce Yechiela Bar-Chaima, bývalého ředitele významné židovské humanitární organizace American Jewish Joint Distribution Committee (JOINT) pro oblast střední a jihovýchodní Evropy, uslyšíme úvahy o problematice různých postižení a jak je na ně nahlíženo v Tóře i skrze různé rabínské texty.
Přednáška v angličtině s českým překladem.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška, Diskuse