Archiv pořadů pro veřejnost
The Forgotten Ones/ Zapomenuti
29. 01. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Dokumentární film rozkrývající stále neznámé osudy Židů na území bývalé Jugoslávie v době druhé světové války. Němečtí a chorvatští nacisté, maďarští fašisté, bulharští okupanti, srbští nacionalisté, částečně také Italové či dokonce jeruzalémský muftí, ti všichni se podíleli na genocidě, která vyústila v likvidaci 85 % tamní židovské populace.
Projekci uvede Yechiel Bar-Chaim, bývalý ředitel významné židovské humanitární organizace American Jewish Joint Distribution Committee (JOINT) pro oblast střední a jihovýchodní Evropy.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Filmová projekce
Vernisáž výstavy Rekviem za Vlněnu
28. 01. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
Textilní továrna Vlněna, spojená s rodem Löw-Beerů, od devatenáctého století až do arizace provozovaná rodinou Stiassny a ve dvacátých a třicátých letech přestavěná Ernstem Wiesnerem, byla jedním z nejstarších a nejrozsáhlejších komplexů na zpracování vlny v Brně. V posledních letech se památkáři snažili o zapsání Vlněny mezi památkově chráněné objekty, ale neuspěli a v květnu 2016 byla zahájena demolice areálu. V současnosti zde vzniká kancelářské a obchodní centrum. Fotografie Martiny Janošové ukazují usilovné a zároveň poetické mapování postupného zániku tohoto výjimečného místa.
Vstupné: zdarma
Typ: Výstava
…a bolelo nebe
24. 01. 2019 18:00 - 20:00
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
Divadelní přestavení o životě dětí internovaných za druhé světové války v Terezíně v podání Dismanova dětského rozhlasového souboru. Koláž z deníků, básní, článků z časopisů vydávaných terezínskými dětmi, dopisů a zápisků do památníčků skládá obrazy ze života dětí internovaných v terezínském ghettu. Scénář vznikl na základě autentických textů dětí v Terezíně, byl inspirován knihami Dagmar Hilarové Nemám žádné jméno, Marie Rút Křížkové, Kurta Jiřího Kotouče a Zdeňka Ornesta Je mojí vlastí hradba ghett?, Chavy Pressburger Deník mého bratra a básnickou sbírkou Hanuše Hachenburga Hned vedle bílá barva mráčků. Scénář a režie: Jana Franková, 40 min.
Po představení bude následovat krátká beseda s pamětnicemi Doris Grozdanovičovou a Janou Dubovou.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Diskuse, Divadlo a film
Deník varšavského ghetta s jidiš písněmi Olgy Bilińské
23. 01. 2019 18:00 - 20:00
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
„Žádají po mně, abych vlastníma rukama vraždil děti svého národa. Nezbývá mi než zemřít.“ Poslední vzkaz Adama Czerniakowa (1880–1942) vlastní ženě vyjadřuje, co předseda varšavské židovské náboženské obce prožíval ve varšavském ghettu. Úsporné, věcné poznámky z deníku, který si vedl od 6. září 1939 do 23. července 1942, kdy spolkl kyanidovou tabletu, svědčí o jeho snaze pomáhat a popisují také každodenní život ghetta i podmínky, v nichž byli jeho židovští obyvatelé nuceni setrvávat. Ukázky z knihy v podání Arnošta Goldflama doprovodí zpěv Olgy Bilińské – výběr z jejích adaptací milostných písní a ukolébavek v jidiš.
Vstupné: zdarma
Typ: Prezentace knihy
Po-lin: Židé v republice mnoha národů
22. 01. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
U příležitosti zakončení výstavy v OVK ŽMP věnované historii polských Židů představí Hanna Węgrzynek z Muzea dějin polských Židů POLIN ve Varšavě život židovských obyvatel Rzeczpospolity v 16.–18. století. Badatelka a spoluautorka výstavy přiblíží období, kdy se díky příznivým společensko-politickým podmínkám stal polsko-litevský stát světovým centrem židovské vzdělanosti a kultury. Seznámí s významnými osobnostmi a každodenním životem židovské obce, ale i s narůstajícími konflikty uvnitř multietnické a mnohonárodnostní společnosti.
Přednáška v polštině s českým překladem.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Nedělní dílna pro rodiče s dětmi: Medvídek Dubi představuje prvního židovského krále
20. 01. 2019 10:30 - 12:00
Nezamyslova 27, Brno-Židenice
Podle Páté knihy Mojžíšovy neměl mít izraelský král mnoho koní, mnoho žen a mnoho zlata, ale měl si opsat text Tóry a číst si v něm po všechny své dny, aby byl bohabojný, dodržoval všechna přikázání a nevyvyšoval se nad své bratry. Ale přál si vůbec lid takového krále? A dostál Saul ben Kiš tomuto ideálu? Medvídek Dubi provede děti nejen Saulovým příběhem, ale pomůže i s výtvarným tvořením a dokáže poradit při luštění hravých rébusů.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Dílna, Pro děti
Média, lži a příliš rychlý mozek
17. 01. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Přechod od tzv. tradičních tištěných médií k novým médiím, jako je především internet, otevírá stále častěji diskuzi o šíření dezinformací. Jak se bránit falešným zprávám či mediálním útokům? O problematice dnešních médií v kontextu nenávistných zpráv i projevů antisemitismu pohovoří Petr Nutil, nezávislý žurnalista a autor knihy Média, lži a příliš rychlý mozek – průvodce post-pravdivým světem.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Egypťan Sinuhet a bibličtí patriarchové
16. 01. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Příběh o Sinuhetovi je jedním z literárních klenotů starého Egypta. Přestože byl již mnohokrát přeložen i zapracován do slavného románu Mika Waltariho (1908–1979), stále budí zájem badatelů a laiků. Doc. Jiří Janák z Českého egyptologického ústavu FF UK se ve své přednášce bude zamýšlet nad významem Sinuhetova vyprávění v rámci staroegyptského náboženství i královské ideologie a bude jej porovnávat s postavami biblických praotců a jejich příběhy. Co přimělo Sinuheta opustit milovanou vlast, jaká dobrodružství prožíval na Předním východě a co měl společného s Josefem, Davidem nebo Jóbem?
Přednáška je součástí připomenutí 100 let od založení Českého egyptologického ústavu na FF UK.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Židovští uprchlíci na Moravě v době 1. světové války
16. 01. 2019 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3
V době 1. světové války prchaly před frontou statisíce lidí různých národností do vnitrozemí rakousko-uherské monarchie. Morava se stala přechodným domovem mnoha z nich. Přednáška historičky a kurátorky Muzea Vysočiny Aleny Jindrové bude pojednávat o uprchlických táborech, životě uprchlíků a politických opatřeních rakouské vlády.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
Vyhlazovací tábory jako součást konečného řešení židovské otázky
15. 01. 2019 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Střediska hromadného vyhlazování vybudovali nacisté na okupovaných územích Polska a Sovětského svazu. Od konce roku 1941 v nich probíhalo systematické, hromadné a průmyslové vyvražďování vězňů z okupované Evropy. Většinu obětí tvořili Židé, ale též Romové, Sinti a příslušníci slovanských národů. Fungování vyhlazovacích středisek a osudy protektorátních Židů v těchto „továrnách na smrt“ přiblíží přednáška Jany Šplíchalové z Židovského muzea v Praze. Přednáška je součástí přednáškového cyklu k nové stálé expozici Cesty bez návratu. Deportace Židů z českých zemí 1939–1945 v areálu Pinkasovy synagogy.
Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška