Archiv pořadů pro veřejnost
Po-lin: vernisáž a filmová projekce
12. 12. 2018 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Vernisáž výstavy Po-lin, která mapuje osudy židovské komunity na území „republiky mnoha národů“ od 11. století, kdy se na toto území dostala početná skupina z Prahy, přes tzv. „zlatý věk“ až po ničení židovské kultury v období 2. světové války. Výstavu věnovanou dějinám a kultuře polských Židů zahájí dokumentární film Poslední klezmer (2017, 50 min.) režiséra Janusze Majewského. Dokument zachycuje život Leopolda Kozłowského, který letos slaví sté narozeniny a je posledním zástupcem předválečných polských klezmerů.
Výstava je připravena ve spolupráci Polského institutu v Praze a Muzea dějin polských Židů Polin. / Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Filmová projekce
Normalizace očima Josefa Salomonoviče: beseda s pamětníkem holocaustu
12. 12. 2018 17:00 - 19:00
Sál OVK, tř. Kpt. Jaroše 3, Brno
Josef Salomonovič patří k nejmladším přeživším holocaustu. Narodil se v roce 1938 v Ostravě, v listopadu 1941 byl s rodinou deportován do ghetta v Lodži, prošel koncentračním táborem Osvětim-Březinka, odkud se dostal do tábora Stutthof, kde přišel o otce. V únoru 1945 zažil bombardování Drážďan, společně s matkou a bratrem se mu posléze podařilo uprchnout z pochodu smrti.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška
„Doufám, že napřesrok či po válce bude lépe…“: večer k 50. výročí úmrtí Maxe Broda
10. 12. 2018 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
Pražský židovský, německy píšící spisovatel Max Brod byl jedním z nejproduktivnějších autorů své generace. Jeho vlastní dílo ať již literární, novinářské či hudební, stojí dnes poněkud ve stínu jeho zásluh o prosazování díla jiných umělců, především Franze Kafky. Pořad bude zaměřen zejména na Brodovy texty, které vyšly v českých překladech, ale i na ty, které na své objevení pro české publikum teprve čekají. Hosty večera budou Veronika Jičínská (katedra germanistiky FF UJEP) a Barbora Šrámková (Pražský literární dům). Moderuje David Stecher (ředitel Pražského literárního domu). / Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Přednáška
Lvíček Arje slaví Chanuku - zaplněná kapacita
09. 12. 2018 14:00 - 17:00
Dílna OVK - dvůr, Maiselova 15, Praha 1
Dovolujeme si upozornit návštěvníky nedělní dílny Lvíček Arje slaví Chanuku, že je kapacita dílny zcela zaplněna a další rezervace již nejsou možné. Děkujeme za pochopení.
Proč má chanukový svícen osm ramen? A proč se o Chanuce jí koblížky a bramboráky? Kdo jsou to vlastně Makabejci? Děti zažehnou svíčky na chanukiji, zahrají si s drejdlem, ochutnají koblížky a naučí se písničku. Prohlídka: Španělská synagoga / Vstupné 50 Kč.
Vstupné: 50 Kč
Typ: Dílna, Pro děti
Prohlídka pražírny košer kávy
06. 12. 2018 17:00 - 19:00
Skácelova 2792/34, Brno – Královo Pole
Při prohlídce lokální pražírny MOTMOT budou návštěvníci zasvěceni do průběhu cesty kávového zrnka až po přípravu nápoje a dozvědí se, jak se košer káva zpracovává, dováží, praží a finalizuje. Součástí prohlídky bude řízená ochutnávka různých chuťových profilů, druhů zpracování a přípravy kávy, a také možnost nákupu. Počet účastníků je omezen, prosíme o rezervaci na e-mailu barbora.dockalova@jewishmuseum.cz.
Vstupné: 30 Kč
Typ: Komentovaná prohlídka, Přednáška
Chanuke is frejlech!
05. 12. 2018 19:00 - 21:30
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
Chanukový koncert jidiš písní v podání skupiny JIDIŠ VE TŘECH ve složení Hana Frejková (zpěv), Slávek Brabec (akordeon), Milan Potoček (klarinet) a Marianna Borecká (zpěv). Kontrast mezi radostí, smutkem a ironií spolu s melodikou a hravostí jazyka jidiš vytváří zvláštní napětí, které dělá tyto písně tak ojedinělé. Součástí večera bude i představení audioknihy Divný kořeny (Radioservis, 2017), kterou její autorka herečka a zpěvačka Hana Frejková původně načetla pro Český rozhlas.
Vstupné: 100 Kč
Typ: Prezentace knihy, Koncert
Za oponou války: S Jakubem Szántó o novinářské práci na Blízkém východě
04. 12. 2018 18:00 - 20:00
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
Jako zahraniční zpravodaj České televize z Blízkého východu projel Jakub Szántó tento region křížem krážem. Viděl z blízka to nejhorší z konfliktů v Sýrii a Iráku. Během pěti let, kdy s rodinou bydlel v Izraeli, důvěrně poznal život i v této zemi. Jak vidí region Blízkého východu poté, co sledoval na vlastní oči jeho konflikty, ale i běžný život? Jak se tento region proměnil od doby, co se stal jeho blízkým pozorovatelem? Jak se mu žilo v Izraeli? To a mnoho dalšího probere s Jakubem Szántó Irena Kalhousová z London School of Economics. Pořad probíhá ve spolupráci s projektem Diskuze v Maislovce. Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Diskuse
Tak napřesrok v Marienbadu
03. 12. 2018 18:00 - 20:00
Auditorium OVK, Maiselova 15, Praha 1, 3. patro
V knize Tak napřesrok v Marienbadu popisuje Mirjam Zadoff společenský a kulturní život v Karlových Varech, Františkových Lázních a Mariánských Lázních od konce 19. stol. do 30. let 20. stol. jako centrum židovského života. Sekulární i praktikující Židé různých národností a mnoha odlišných kulturních i společenských vrstev se zde setkávali v idylickém a často na povrchu apolitickém prostředí. Během sezóny prodávaly obchody na kolonádě noviny v jidiš i v hebrejštině, otevřeny byly košer restaurace a židovským hostům byla nabízena speciální divadelní a hudební představení. Tato oblíbená židovská centra se však nalézala v místech rostoucího nepřátelského nacionalismu. Mimo sezónu bývala stejná města občas dějištěm prudkých antisemitských konfliktů.
Mirjam Zadoff je ředitelkou Dokumentačního centra historie národního socialismu v Mnichově. Kniha vyšla v knižní řadě Židé-dějiny-paměť při Nakladatelství Lidové noviny. Kniha bude na místě k zakoupení.
V angličtině. / Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Prezentace knihy
Transport za věčnost
29. 11. 2018 18:00 - 20:00
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
Autorské čtení knihy Transport za věčnost Františka Tichého (ředitel Gymnázia Přírodní škola), oceněného cenou Magnesia Litera 2018 za knihu pro děti a mládež. Přijďte se zaposlouchat do dobrodružného příběhu kluků z doby protektorátu, jejich cesty z Prahy do terezínského ghetta. Neméně zajímavý bude ale i příběh dětí a dospělých, kteří děj knihy inspirovali, ať to byl Petr Ginz, Hanuš Hachenburg nebo Josef Kratochvíl. A také to, jak se kniha rodila a jaké byly její další cesty. Kniha bude na místě k prodeji. / Vstup volný.
Vstupné: zdarma
Typ: Prezentace knihy
Shromaždiště židovského obyvatelstva na území protektorátu
28. 11. 2018 17:00 - 19:00
OVK ŽMP Brno, tř. Kpt. Jaroše 3, Brno
Na území Protektorátu Čechy a Morava zřídili nacisté v rámci „konečného řešení židovské otázky“ celkem 15 shromaždišť. Zde byli přinuceni strávit předvolaní muži, ženy a děti poslední dny před deportací. Byli podrobeni ponižujícím prohlídkám a museli odevzdat zbývající majetek Říši včetně klíčů od svých bytů. Historii shromaždišť židovského obyvatelstva a osudy těch, kteří jimi prošli, přiblíží přednáška Jany Šplíchalové z archivu dějin šoa ŽMP. Vstupné 30 Kč
Vstupné: 30 Kč
Typ: Přednáška