Program přednášek a diskuzních večerů
Přehled večerních pořadů pro tisk:
Kulturní přehled - leden 2025
Představení „…a bolelo nebe“ Dismanova rozhlasového dětského souboru
16. 01. 2025 19:00 - 20:30
Španělská synagoga, Vězeňská 1, Praha 1
Prostřednictvím koláže z deníků, básní, dopisů, zápisků do památníčků a článků z časopisů vydávaných v terezínském ghettu nahlédnete do života internovaných dětí.
Scénář vznikl na základě autentických textů terezínských dětí. Byl inspirován knihami Dagmar Hilarové Nemám žádné jméno, Marie Rút Křížkové, Kurta Jiřího Kotouče a Zdeňka Ornesta Je mojí vlastí hradba ghett?, Chavy Pressburger Deník mého bratra a básnickou sbírkou Hanuše Hachenburga Hned vedle bílá barva mráčků. Večer se koná ve spolupráci s kulturním centrem Dominikánská 8.
Hraje a zpívá Dismanův rozhlasový dětský soubor
Scénář a režie: Jana Franková
Pohybová a režijní spolupráce: Jan Hnilička
Básně Dagmar Hilarové a Hanuše Hachenburga zhudebnil Jakub Sejkora
Texty ostatních písní a hudba: Jakub Sejkora
Produkce: Alena Převrátilová
Rezervovat místo
Rodinné pátrání Noaha Breuera – Mezi Amerikou, Vídní a Československem
21. 01. 2025 18:00 - 19:30
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
Předci amerického umělce Noaha Breuera vlastnili textilní továrnu ve Dvoře Králové nad Labem. Na počátku 2. světové války jim byla zabavena a většina členů této židovské rodiny zahynula v koncentračních táborech. Roku 2016 Breuer nalezl v českém archivu vzorníky látek rodinné textilky, a vytvořil výstavní kolekci, kde zkombinoval historické ornamenty a současný design. Kolekci poprvé představil v roce 2023 v Havlíčkově vile v Břeclavi. Během přednášky Breuer přiblíží své pátrání po rodinné historii, jejíž kořeny sahají do Dvora Králové a Vídně. Součástí přednášky bude také projekce dobových fotografií a snímků uměleckých děl, které jsou nyní vystaveny v Břeclavi.
Přednášku zahájí novinářka Judita Matyášová, která se dlouhodobě zabývá osudy židovských rodin i jednotlivců, a podílí se na organizaci doprovodných akcí Breuerovy výstavy.
Večer proběhne v angličtině s tlumočením do češtiny. Akce se koná za podpory nadačního fondu Moravská krása.
Místa paměti
23. 01. 2025 19:00 - 20:30
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
V roce 2025 uplyne osmdesát let od osvobození Osvětimi. Navzdory rostoucímu časovému odstupu zůstává holocaust jedním z klíčových témat evropské paměti. Jak vypadá paměť holocaustu dnes? S jakými otázkami se tato historická tragédie pojí? Diskuze odborníků z Památníku Terezín, Památníku holocaustu Romů a Sintů v Letech a Jagellonské univerzity v Krakově přiblíží význam míst paměti holocaustu v současném světě. Večer bude moderovat Václav Sixta. Akce se koná ve spolupráci s Dominikánskou 8.
Rezervovat místo
Přednáška „Dokumentační akce v Praze“ z cyklu „Nové poznatky a prameny k dějinám holokaustu“
12. 02. 2025 18:00 - 19:30
Auditorium OVK – 3. patro, Maiselova 15, Praha 1
Ve spolupráci s českým uzlem EHRI (Evropská infrastruktura pro výzkum holokaustu, www.ehri.cz) jsme u příležitosti 80. výročí konce 2. světové války připravili přednáškový cyklus „Nové poznatky a prameny k dějinám holokaustu“.
Během první přednášky vás historička Magdalena Sedlická seznámí s digitální edicí svědectví přeživších šoa, která byla shromážděna převážně v letech 1945–1946 v rámci tzv. Dokumentační akce v Praze. Šlo o jeden z prvních projektů, který se zaměřoval na sběr autentických dokumentů a dokladů o šoa, zejména z území Protektorátu Čechy a Morava. Digitální edice vznikla v rámci projektu „Evropská infrastruktura pro výzkum holokaustu (EHRI)“, který se mimo jiné zaměřuje na využití nových digitálních nástrojů k prezentaci archivního obsahu. Edice z tohoto projektu se zaměřují na anotované texty doplněné mimo jiné o skeny dokumentů a interaktivní mapy.
„A tehdy byla i v lidech objevena duše porcelánu, dřeva, železa…“ - přednáška o literární jidiš avantgardě
20. 02. 2025 18:00 - 19:30
Auditorium OVK – 3. patro, Maiselova 15, Praha 1
Jidiš avantgarda vznikala společně s evropskou avantgardou, přesto židovští umělci vytvořili v meziválečném období díla, která se „evropské avantgardě“ vymykají. Hebraistka Karolina Kašeová vám představí literární osobnosti, umělecké skupiny a hlavní evropská centra jidiš avantgardy, kterými byly Varšava, Lodž, Vilnius, Lvov a Kyjev. Můžete se těšit na ukázky z děl básnířky a filozofky Debory Vogel, umělecké skupiny Di Chaliastre nebo Jung Vilne.
Rezervovat místo
Autorské čtení knihy Hella a diskuze s její autorkou Alenou Machoninovou
26. 02. 2025 18:00 - 19:30
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
Zveme vás na diskuzi s Alenou Machoninovou o její literární prvotině Hella (2023), oceněné Magnesii Literou. Kniha je na první pohled pátráním po osudu české německé Židovky Heleny Frischerové, která psala básně a prózu o deseti letech strávených v sovětských lágrech. Stala se také předlohou hrdinky Ri z románu Moskvy-hranice (1937) Jiřího Weila. Hella však není dokument. A pokud něco dokumentuje, pak autorčinu cestu k hrdince, vedoucí přes jiné knihy a reflexi vlastního života v putinovském Rusku. Diskuzi s autorkou povede Daniela Vrbová, redaktorka Českého rozhlasu.
Rezervovat místo