Nelehkost bytí… / Amadeus String Trio

17. 03. 2022 19:00 - 20:30

Maisel Synagogue, Maiselova 10, Prague 1




Koncert jednoho z předních českých komorních smyčcových ansámblů, jehož členové působí ve Škampově či Talichově kvartetu. Na koncertu zazní např. Goldbergovské variace Johanna Sebastiana Bacha (1685–1750) či výběr z díla Hanse Krásy (1899–1944). Vstupenky na koncert možno zakoupit v předprodeji v Maiselově synagoze, v Informačním a rezervačním centru muzea (Maiselova 15, Praha 1), v síti Prague Ticket Office – Via Musica a na webových stránkách Židovského muzea v Praze.

Účinkující:
Roman Patočka / housle
Martin Stupka / viola
Lukáš Polák / violoncello
 
Program:
Johann Sebastian Bach (1685–1750)
Výběr z Goldbergovských variací v úpravě pro smyčcové trio
 
Hans Krása (1899–1944)
Tanec pro smyčcové trio
 
Ludwig van Beethoven (1770–1827)
Smyčcové trio c-moll
 
Amadeus String Trio se poprvé sešlo nad interpretací Mozartova Divertimenta Es dur pro smyčcové trio. Hudebníci si natolik porozuměli, že se nedlouho poté setkali nad Bachovými Goldbergovskými variacemi a následovaly další a další projekty (Schubertova Tria, Beethovenova Tria, Klavírní kvartety se Stanislavem Gallinem, speciální projekty s Gabrielou Vermehlo, Vojtěchem Spurným a další). Brzy se tento soubor, tvořený zkušenými komorními hráči působícími i na poli sólovém, zařadil mezi přední komorní ansámbly doma i v zahraničí.
 
Roman Patočka (housle) patří mezi výjimečné osobnosti současné generace sólistů. Po absolvování Pražské konzervatoře a Akademie múzických umění prohluboval dále své zkušenosti na hudebních institucích v zahraničí. Nejprve v Utrechtu (Keiko Wataya) a dále v Lübecku u Shmuela Ashkenasiho. Vystupuje jako sólista s renomovanými orchestry v České republice i v zahraničí (Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu, Hamburští symfonikové, Nagojská Filharmonie, Symfonický orchestr Navarra, Záhřebská Filharmonie, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Pražská komorní filharmonie). Spolupracoval s Jiřím Bělohlávkem, Vladimírem Válkem, Jakubem Hrůšou, Douglasem Bostockem, Heikem Mathiasem Försterem, Georgem Fritzschem, Vojtěchem Spurným, Janem Talichem či Stanislavem Vavřínkem. Je členem klavírního Eben tria a smyčcového Talichova kvarteta. Je vítězem a laureátem na Soutěži Pražského jara, Leopolda Mozarta v Augsburku, Pablo de Sarasate v Pamploně, Václava Humla v Záhřebu, Flame v Paříži, Maxe Rostala v Berlíně a dalších.
 
Martin Stupka (viola) začal se hrou na violu na hudebním Gymnáziu Jana Nerudy, pokračoval na Pražské konzervatoři a studia završil v Berlíně na Hochschule für Musik Hanns Eisler a na Universität der Künste. Další zkušenosti a prohloubení zájmu o různé hudební žánry získal účastí na rozličných interpretačních kurzech. Je členem Škampova kvarteta a též vyhledávaným violistou, který pravidelně koncertuje s Andromeda Mega Express Orchestra a spolupracuje s ansámbly komorními (Sinus Quartett, Československý komorní orchestr Praha, Komorní orchestr Berg, Talichova komorní filharmonie, Pražský komorní orchestr), barokními (Collegium Marianum, Musica Florea), stejně tak i jazzovými (Octothorpe, Mira Mode Orchestra, Ring Ensemble) či folklorními (FS Rosénka). Jako sólista získal spolu s Danou Oerterovou cenu Bohuslava Martinů na festivalu Mladé Pódium za provedení jeho Divertimenta pro housle, violu a orchestr.
 
Lukáš Polák (violoncello) studoval hru na violoncello na Brněnské konzervatoři ve třídě prof. Miroslava Zichy. V Brně se také začal věnovat studiu dirigování, které uplatnil při vedení barokního ansámblu Musica da camera Brno zaměřeného především na autentickou interpretaci českého a evropského vrcholného baroka. Ve studiu pokračoval Lukáš Polák na Akademii Múzických Umění v Praze. Na soutěži konzervatoří v Teplicích získal 1. cenu a zároveň titul absolutního vítěze, na mezinárodní soutěži Beethovenův Hradec mu byla udělena 3. cena a na soutěži Leoše Janáčka v Brně se umístil na třetím místě. Na soutěži Bohuslava Martinů v Praze pak získal třetí cenu. Mezi jeho významné sólové aktivity patří spolupráce s Talichovým komorním orchestrem, Moravským komorním orchestrem a Akademickými komorními sólisty. Díky svému zájmu o komorní hudbu stál Lukáš Polák u zrodu několika komorních těles. Od roku 2004 je členem Škampova kvarteta.

Vstupné: 230 Kč

Pořadatel: ŽMP


>Darujte<
<
>
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
 
 
16
17
18
19
20
 
 
21
22
 
 
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
[homepage-banner/incident.jpeg]