BENJAMIN LEVY - Setkání: Výstava akvarelů a kvašů
Od 25. 04. 2002 do 27. 05. 2002
od 9 – 18.00 hod. denně kromě soboty a židovských svátků
Galerie Roberta Guttmanna, U Staré školy 3, Praha 1
Dílo Benjamina Levyho je plné upomínek na jeho rodinu. Mnohé postavy, s kterými se setkáváme v jeho obrazech, pocházejí z rodinných vzpomínek a legend. Pochází z početné rodiny původem z Jemenu, která po dlouhé cestě dorazila do Palestiny a usadila se nedaleko mořské pláže v Jafu. Benjaminův otec Ovadia neměl snadný život, jeho první žena a dvě děti zemřely.
Jako čtyřicetiletý se oženil znovu s Batševou, jejíž rodiče přišly z Turecka. Oba vychovali jedenáct dětí, z nichž Benjamin byl předposlední. Vyrůstal v barvitém světě Jemenské čtvrti v Jafu a jeho obrazy jsou dodnes plné exotických představ z dětských vzpomínek.
Mnoho inspirace umělec čerpal ze sbírky rodinných fotografií, z nichž většina vznikla ještě před jeho narozením. Jeho obrazy tak získaly mnohé z kouzla starých fotografií, zvláštní strnulost jeho postav, zasněnost jeho obrazů a divadelní scéna většiny jeho podobizen a výjevů je výsledkem této inspirace. Slavnostně oblečené postavy jsou zde aranžovány jako u fotografa, jeviště je opatřeno oponou a kulisami. Postavy Levyho obrazů připomínají obyvatele nějakého městečka z minulosti, kde čas plyne velmi pomalu a lidé se pohybují strnule jako loutky, kde se nic nemění a všechno zůstává při starém. Jejich tváře doplňují podivné mechanismy: starodávným mluvítkem mluví sami k sobě, naslouchátko v uchu pouze zdůrazňuje jejich osamělost. Připomínají postavy z commedie dell´arte, které prožívají své opakující se a stále stejné příběhy.
Tento mechanický svět však narušují podivná setkání: Měsíc, symbol odvrácené strany našeho života, si jeho postavy nosí v podpaží. Některé postavy drží v ruce na provázku jojo, pomalu stoupající a klesající, pohybované neznámou silou, která stejně tajemně ovládá lidské osudy. Barevné koule biliáru jsou zase výmluvným symbolem vrtkavé štěstěny. Sama scéna připomíná divadlo nebo varieté, najdeme zde kouzelnické hůlky a čepice, koule a kužele, opičky a kočky, ale také provazochodce, balancujícího v nehybné rovnováze. Ryby, němí obyvatelé vodních hlubin, dostávají jako v obrazech Marca Chagalla křídla a vznášejí se tiše prostorem. Neobvyklá setkání se však nejčastěji odehrávají mezi mužskými a ženskými postavami, skoro vždy mají erotický podtext a poskytují nevyčerpatelné variace svého věčného příběhu.
Postavy z obrazů Benjamina Levyho komunikují spolu navzájem i s námi prostřednictvím ticha, zapomenutou řečí symbolů, která prostupuje všechny jeho obrazy. Je to komunikace pomocí gest, pohledů a znaků, které navazují na starou tradici. Nevyslovená sdělení někdy zastupuje malý okřídlený posel, možná vnitřní hlas svědomí nebo pokušení. Na slámku v ústech básníka usedá ptáček, symbol lidské duše. Masky naznačují mnohost významů a naši schopnost hrát různé role. Často se tu píší dopisy, některé kresby vznikly přímo na dopisních obálkách. Náznaková řeč symbolů spojuje Levyho se starou uměleckou tradicí, která překvapivě promlouvá i k naší současnosti.
V tajemném a paradoxním světě Benjamina Levyho se postavy z umělcova života a jeho podvědomí setkávají v prostoru mezi skutečností a snem. Vysílají signály, které zdůrazňují neskutečný a snový prostor jeho obrazů, připomínající atmosféru metafyzických obrazů Giorgia de Chirica nebo René Magritta. Přízračné bezčasí vzbuzuje pocit jakéhosi jiného děje, který se stále odehrává na rubu našich životů, v našich snech a nevědomí. Jeho obrazy nám připomínají nečekaná déjà-vu, setkání s naší vlastní zapomenutou minulostí. Stačí zastavit se a naslouchat.
Benjamin Levy se narodil v roce 1940 v Tel Avivu. Studoval v Izraeli u Abrahama Yaskila, v Paříži na École de Montparnasse a v New Yorku na Pratt Graphic Art Center. Po studiích se vrátil do Tel Avivu, kde si založil atelier a oženil se. V roce 1965 se rodina Levyových přestěhovala do New Yorku, kde Benjamin brzy dosáhl úspěchu a ocenění. Žije nyní střídavě mezi svými domovy v New Yorku, Tel Avivu a umělecké kolonii Ein Hod v Izraeli. Od konce 60. let uspořádal více než osmdesát samostatných výstav a účastnil se více než stovky skupinových výstav v Izraeli, Spojených státech a Evropě. Jeho dílo je zastoupeno v mnoha soukromých a veřejných sbírkách v Izraeli, Evropě, Spojených státech a Kanadě.
Poslední samostatné výstavy:
- 1998 Bryant Galleries, New Orleans, Louisiana
- 1997 Museo Sefardi, Toledo, Španělsko
- 1995 Nathan Gallery, New Orleans, Louisiana
- 1995 National Arts Club, New York, New York
- 1994 Nathan Gallery, New Orleans, Louisiana
- 1994 The D. F. Boyden Gallery, Saint Mary´s City, Maryland
- 1993 Nathan Gallery, New Orleans, Louisiana
- 1993 B´nai B´rith Klutznick National Jewish Museum, Washington, D.C.
- 1992 Galerie maguy, Geneva, Švýcarsko
- 1991 La Gravida Gallery, Rome, Itálie
- 1991 Roslyn Fine Arts, Philadelphia, Pennsylvania
- 1991 Union League Club, New York, New York
- 1991 Yeshiva University Museum, New York, New York
- 1990 Roslyn Fine Arts, Margate, New Jersey
- 1985 Goldman Fine Art, Washington, D.C.
- 1985 Galerie Fabien Boulakia, Paris, Francie
- 1985 Sander Gallery, Daytona Beach, Florida
- 1983 Chrysalis Gallery, Melbourne, Victoria, Austrálie
- 1983 Holdsworth Galleries, Woollahara, Austrálie
- 1982 The University of South Carolina McKissick Museum, Columbia, South Carolina
- 1982 Editions Galleries, South Melbourne, Victoria, Austrálie
- 1981 Galerij S65, Aalst, Belgie
Zastoupení ve veřejných sbírkách:
- B´nai B´rith Klutznick National Jewish Museum, Washington, D.C.
- The Corcoran Gallery of Art, Washington, D.C.
- The Detroit Institute of Arts, Detroit, Michigan
- Hedendaagse Kunst, Utrecht, Nizozemí
- The Hirshhorn Museum and Sculpture Garden, Washington, D.C.
- Indianapolis Museum of Art, Indianopolis, Indiana
- The Jewish Museum, New York, New York
- McKissick Museum, Columbia, South California
- Museum of Arts and Sciences, Daytona Beach, Florida
- Museum of Modern Art, Haifa, Izrael
- Museo de Arte Contemporaneo, Caracas, Venezuela
- Museo de Arte Contemporaneo, Panama City, Panama
- Museo Sefardi, Toledo, Španělsko
- New Orleans Museum of Art, New Orleans, Louisiana
- New York Public Library, New York, New York
- The Olga Hirshhorn Collection, Washington, D.C.
- Skirball Museum, Los Angeles, California
- The Stedelijk Museum, Amserdam, Nizozemí
- Tel Aviv Museum of Art, Tel Aviv, Izrael
- City of Tel Aviv, Tel Aviv, Izrael
- Yeshiva Univesity Museum, New York, New York