Avi Biran - Dialog s časem
Od 17. 05. 2001 do 26. 10. 2001
denně od 9 do 18 hodin, kromě sobot a židovských svátků
Španělská synagoga
Tvorba židovských rituálních předmětů se u nás zřídka dostane do popředí zájmu a je považována za uzavřenou kapitolu. Vzhledem k tragickým historickým událostem zde také žádné nové kultové objekty nevznikaly a potřeby nepočetných židovských komunit byly pokryty používáním rituálních předmětů, jejichž stáří lze často počítat na staletí.
Výstava objektů Avi Birana, doplněná o jejich historické protějšky ze sbírek Židovského muzea v Praze dokládá, že tyto předměty vznikají i v současnosti a že nejde pouze o kopírování starých předloh. Inspirací, stejně jako v minulosti, zůstávají tradiční literární a výtvarné zdroje. Při jejich zpracování se Avi Biran neohraničuje původním tématem, nýbrž nachází neočekávané souvislosti, jejichž základní poloha je rozpoznatelná i naprostým laikem. V některých případech však mají jeho objekty více významových vrstev, k jejichž úplnému pochopení je nutno mít hlubší znalosti judaismu.
Společným znakem prací Avi Birana je vynalézavost a humor, které pronikají celou jeho tvorbou. Jak sám autor přiznává, chce tímto způsobem přinutit diváka, aby nad jeho díly uvažoval a snažil se zpětnou rekonstrukcí kreativního procesu zjistit původní inspirační zdroje a způsob jejich zpracování.
I když jeho objekty mohou na diváka, zvláště pak diváka zvyklého na jejich historické protějšky, působit zvláštním dojmem, přesto všechny při bližším zkoumání vyrůstají z hlubokých historických tradic a splňují všechny podmínky pro jejich využití jako rituálních předmětů.
Při výběru historických protějšků ze sbírek Židovského muzea v Praze bylo především dbáno o jejich tvarovou či funkční podobnost, bez zvláštního zřetele k jejich stáří nebo uměleckohistorickému významu. Většina z nich je zde vystavována poprvé. Jaroslav Kuntoš
Avi Biran
Narozen v roce 1964 v Haifě v Izraeli, roku 1990 absolvoval jeruzalémskou Bezalel Academy of Art and Design, obor zlatnictví a stříbrnictví. Od roku 2000 postgraduálně studuje na téže škole obor průmyslového designu. Specializuje se na tvorbu židovských kultových předmětů, v nichž spojuje cit pro tradici s moderním výtvarným pojetím a řemeslnou profesionalitou. Během krátké doby si svými nekonvenčními objekty vydobyl značné uznání. Pracuje převážně se stříbrem a obecnými kovy, ale používá i dřevo a další organické materiály, plasty a keramiku. Žije a pracuje v Jeruzalémě.
Výstavy
Zastoupen na celkem 33 skupinových výstavách, z toho namátkou:
- 1990 -Bezalel '90 - New Directions. Laurie and Arving Borowsky Gallery, Philadelphia, U.S.A.
- 1991 -""OR 91"" - Israeli designers: Objects of light, The Jerusalem House of Quality, Jerusalem, Israel.
- 1993 -America-Israel Cultural Foundation Scholarship winners at the University Art Gallery, Tel Aviv, Israel.
- 1994 -Israeli Contemporary Crafts. Craft Gallery, The National Museum of Modern Art, Tokyo, Japan, and Kyoto, Japan.
- 1995 -The Hanukkah Menorah, Judah L. Magnes Museum, Berkeley California, U.S.A.
- 1996 -New perspectives on timeless traditions, The rabbi Irving and Marly Koslowe Judaica Gallery, Mamroneck NY, U.S.A.
- 1997 -Sonagli di Purim, S.U. Nahon Italian Jewish Museum, Jerusalem, Israel.
- 1998 -Masters of Ceremony: The next generation, William Breman Jewish Heritage Museum,Atlanta, U.S.A.
- 1999 -Ewiger Inhalt in Neuer Form, Judisches Museum Wien, Austria.
- 2000 -Continuity and Change: 92 years of Judaica at Bezalel, Seoul Arts Centre, Seoul, Korea.
- 2000 -The Israeli Ministry of foreign affairs Exhibition - Bread and Wine. Travelling exhibition.- U.N. Center in Geneva, Switzerland.
- 2001 -Contemporary Works of Faith '01, Schumacher Gallery, Capital University, Columbus, Ohio.