Židovské tradice a zvyky
Rezervovat výstavuVýstava seznamuje s židovskými tradicemi, náboženstvím a historií na území Čech a Moravy. Vychází přitom především ze sbírek a stálých expozic Židovského muzea v Praze.
- Jazykové verze: ČJ
- Autoři: Arno Pařík , Židovské muzeum v Praze
- Odborná spolupráce: Alexandr Putík , Andrea Braunová, Olga Sixtová, Eva Kosáková a Vlastimila Hamáčková , Židovské muzeum v Praze
- Rok vzniku: 2003
Tradice a zvyky
Každý panel výstavy je věnován jednomu tématu, které je vyznačeno v jeho záhlaví – pramenům judaismu, židovskému kalendáři, oslavě šabatu a jednotlivým nejvýznamnějším svátkům (Nový rok a Den smíření, Pesach, Šavuot, Sukot, Chanuka a Purim). Druhá část expozice je věnována hlavím událostem životního cyklu – narození, svatbě a úmrtí.
Součástí každého panelu je vysvětlující text a téměř dvacet vyobrazení nejzajímavějších kultových předmětů, rukopisů a památek převážně ze sbírek Židovského muzea, vztahujících se k danému tématu. Oslava židovských svátků je velmi tradiční, proto zde najdeme dochované rukopisy, předměty a vyobrazení od 13. do 20. století (v některých případech až do současnosti).
Výstava může být prezentována spolu s výstavou Historie Židů v Čechách a na Moravě.
Doprovodný program
Prostřednictvím Oddělení pro vzdělávání a kultury Židovského muzea v Praze lze ve Vaší instituci zorganizovat i přednáškovou činnost.
Materiály
Alexandr Putík , Eva Kosáková, Dana Cabanová , Židovské tradice a zvyky. Židovské muzeum v Praze, 1998. 80-86889-01-7. 88 stran.
Technické parametry výstavy
- 13 rámovaných panelů (v 140 x š 140 cm) k zavěšení
- transportní bedny (115 x 40 x 150 cm, váha 65 kg) 2 ks
- výstava může být prezentována spolu s výstavou Historie Židů v Čechách a na Moravě
Kontaktní osoba
Zuzana Pavlovská
Podmínky zápůjčky
Pro všechny instituce poskytujeme zapůjčení výstavy zdarma. Dopravu si zajišťuje každá insitutce samostatně.