Symboly emancipace. Synagogy 19. století v českých zemích
Rezervovat výstavuVýstava představuje rozkvět synagogální architektury 19. století a mapuje soubor památek, ze kterých se dodnes dochovala pouze čtvrtina a který dokládá historii židovských obcí v českých zemích.
- Jazykové verze: ČJ, AJ
- Kurátor výstavy: Arno Pařík , Židovské muzeum v Praze
- Rok vzniku: 2011
V důsledku josefinských reforem z let 1781–1782 docházelo k uvolňování životních podmínek židovského obyvatelstva českých zemí. Úplné zrovnoprávnění Židů v rámci habsburské monarchie a vystěhování se z ghett přineslo výrazné demografické změny a s nimi související výstavbu nových synagog. V 19. století tak bylo na našem území vybudováno mnoho nových synagog v rozličných architektonických stylech. Výstava zachycuje synagogy klasicistní či empírové a jejich počátky ve 20. letech 19. století. Dále mapuje výstavbu synagog zhotovených v novorománském a byzantském slohu. Impozantními stavbami se v 19. století také staly synagogy inspirované islámskou architekturou a maurským ornamentem. Výstava představuje nejpůsobivější památky židovské architektury 19. století jako jedinečné doklady emancipačního období.
Program
Prostřednictvím Oddělení pro vzdělávání a kultury Židovského muzea v Praze lze ve Vaší instituci zorganizovat i přednáškovou činnost.
Technické parametry výstavy
- 15 rámovaných panelů š. 1000 x v. 1400 mm.
- 2 transportní bedny š. 1100 x v. 1600 mm.
Kontaktní osoba
Zuzana Pavlovská
Podmínky zápůjčky
Pro všechny instituce poskytujeme zapůjčení výstavy zdarma. Dopravu si zajišťuje každá instituce samostatně.