Nadání je touha: Friedl Dicker-Brandeis a výtvarný vzdělávací experiment
Rezervovat výstavuVýstava představuje osobnost meziválečné středoevropské avantgardy Friedl Dicker-Brandeis. Její terezínský výukový experiment nepřestává navzdory tragickým okolnostem fascinovat nejen progresivní komplexností, ale též využitelností v rámci současného systému vzdělávání.
- Jazykové verze: ČJ, AJ
- Kurátor výstavy: Michaela Sidenberg, Židovské muzeum v Praze
- Rok vzniku: 2019
„Chtěla v nás probudit něco pozitivního. V její přítomnosti se najednou všechno obracelo k lepšímu – prostě tak, samo od sebe.“ Tak hovoří o Friedl Dicker-Brandeis její přeživší terezínská žačka Evelyna Landová Merová.
Do transportu vypraveného 14. prosince 1942 z Chrudimi do Terezína si Friedl zabalila pár nutností a zbytek povoleného limitu padesáti kilogramů věnovala výtvarným potřebám. Po příjezdu do ghetta začala tato původem vídeňská malířka organizovat hodiny kreslení pro nejmenší vězně. Tato činnost rozvíjela nejen estetické cítění a projev dětí, ale také jim pomáhala překonávat úzkosti způsobené pobytem v terezínském ghettu. V rámci speciálních cvičení, které si Friedl osvojila při studiích na výmarském Státním Bauhausu, vedla děti například k práci s barvou a světlem a uplatňovala metodu tzv. rytmických cvičení, při kterých žáci zapomínali na každodenní strasti. Skutečnou terapii pak představovaly návštěvy tzv. „kabinetu“, kumbálku situovaného v domově L410, kde si děti mohly s učitelkou v soukromí popovídat. Friedl se neúnavně věnovala výuce a také s tím spojenému zajišťování výtvarných potřeb a materiálu až do zahájení podzimních likvidačních transportů v roce 1944. Zanechala po sobě nejrozsáhlejší sbírku dětské kresby na světě čítající na čtyři a půl tisíce prací.
Technické parametry výstavy
- 26 panelů (v 200 x š 100 cm) na roll-up stojanech
Kontakt
Zuzana Pavlovská
Podmínky zápůjčky
Pro všechny instituce poskytujeme zapůjčení výstavy zdarma. Dopravu si zajišťuje každá instituce samostatně.