Přehled akcí
Světlo Chanuky: Tradice, hudba a naděje ve Španělské synagoze
28. 12. 2024 18:00 - 19:30
Španělská synagoga, Vězeňská 1, Praha 1
Připojte se k nám a prožijte jedinečný večer v krásné Španělské synagoze, kde oslavíme Chanuku, židovský svátek světel, prostřednictvím hudby, tradic a naděje. Po úvodním přivítání Pavlou Niklovou, ředitelkou Židovského muzea v Praze, zazní na programu koncert okouzlujících chanukových melodií za doprovodu historických varhan v podání Jeleny Noskové, klavíristky a korepetitorky Národního divadla. O vhled do hlubšího významu tohoto svátku se s vámi podělí rabín David Maxa. Společně zapálíme chanukové svíce jako symbol vítězství světla nad temnotou a zamyslíme se nad tradicemi, které nás spojují napříč generacemi. Ať už se snažíte znovu navázat na své rodinné kořeny, nebo jste prostě jen zvědaví, tento večer je otevřen všem, kteří chtějí přijmout krásu a poselství svátku světel. Akci pořádá Židovské muzeum v Praze ve spolupráci s progresivní židovskou obcí Ec chajim v Praze. Večer bude moderovat novinářka Anna Nosková, předsedkyně Ec chajim.
Koupit vstupenku
Představení „…a bolelo nebe“ Dismanova rozhlasového dětského souboru
16. 01. 2025 19:00 - 20:30
Španělská synagoga, Vězeňská 1, Praha 1
Prostřednictvím koláže z deníků, básní, dopisů, zápisků do památníčků a článků z časopisů vydávaných v terezínském ghettu nahlédnete do života internovaných dětí.
Scénář vznikl na základě autentických textů terezínských dětí. Byl inspirován knihami Dagmar Hilarové Nemám žádné jméno, Marie Rút Křížkové, Kurta Jiřího Kotouče a Zdeňka Ornesta Je mojí vlastí hradba ghett?, Chavy Pressburger Deník mého bratra a básnickou sbírkou Hanuše Hachenburga Hned vedle bílá barva mráčků. Večer se koná ve spolupráci s kulturním centrem Dominikánská 8.
Hraje a zpívá Dismanův rozhlasový dětský soubor
Scénář a režie: Jana Franková
Pohybová a režijní spolupráce: Jan Hnilička
Básně Dagmar Hilarové a Hanuše Hachenburga zhudebnil Jakub Sejkora
Texty ostatních písní a hudba: Jakub Sejkora
Produkce: Hana Novenková
Rezervovat místo
Rodinné pátrání Noaha Breuera – Mezi Amerikou, Vídní a Československem
21. 01. 2025 18:00 - 19:30
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
Předci amerického umělce Noaha Breuera vlastnili textilní továrnu ve Dvoře Králové nad Labem. Na počátku 2. světové války jim byla zabavena a většina členů této židovské rodiny zahynula v koncentračních táborech. Roku 2016 Breuer nalezl v českém archivu vzorníky látek rodinné textilky, a vytvořil výstavní kolekci, kde zkombinoval historické ornamenty a současný design. Kolekci poprvé představil v roce 2023 v Havlíčkově vile v Břeclavi. Během přednášky Breuer přiblíží své pátrání po rodinné historii, jejíž kořeny sahají do Dvora Králové a Vídně. Součástí přednášky bude také projekce dobových fotografií a snímků uměleckých děl, které jsou nyní vystaveny v Břeclavi.
Přednášku zahájí novinářka Judita Matyášová, která se dlouhodobě zabývá osudy židovských rodin i jednotlivců, a podílí se na organizaci doprovodných akcí Breuerovy výstavy.
Večer proběhne v angličtině s tlumočením do češtiny. Akce se koná za podpory nadačního fondu Moravská krása.
Místa paměti | Holocaust 80 let poté
23. 01. 2025 19:00 - 20:30
Maiselova synagoga, Maiselova 10, Praha 1
V roce 2025 uplyne osmdesát let od osvobození Osvětimi. Navzdory rostoucímu časovému odstupu zůstává holocaust jedním z klíčových témat evropské paměti. Jak vypadá paměť holocaustu dnes? S jakými otázkami se tato historická tragédie pojí? Diskuze odborníků z Památníku Terezín, Památníku holocaustu Romů a Sintů v Letech a Jagellonské univerzity v Krakově přiblíží význam míst paměti holocaustu v současném světě. Večer bude moderovat Václav Sixta. Akce se koná ve spolupráci s Dominikánskou 8.
Rezervovat místo